Neka planiranje troškova bude vaša najbolja novogodišnja odluka!
Znate li na što sve trošite novac? Možda sad u čudu mislite „naravno da znam, kupujem hranu, plaćam račune, ponešto štedim, naravno da znam na što trošim“, no uistinu ćete znati na što trošite samo ako počnete voditi evidenciju o tome. Tek kad budete svaki, pa i najmanji trošak,
svakodnevno bilježili, nakon određenog vremena moći ćete vidjeti gdje vam curi novac.
Ako ne mislite da vam "curi", sjetite se koliko ste kava popili u zadnjih mjesec dana u kafiću i koliko ste neplaniranih stvari kupili. Kada zbrojite te troškove, otkrit ćete da je „euro tu, euro tamo“ najveća rupa kroz koju curi vaš novac i umjesto da ga rasipate na sve strane, vrijeme je da
počnete planirati i okrenuti stvari u svoju korist.
Suočite se sa svojim rasipništvom
Financijsko planiranje, budžetiranje, evidentiranje troškova mnogima izaziva grč u želucu jer psihološki nisu spremni suočiti se sa svojim rasipništvom. Možda je ovo gruba riječ, no kad počnete kroz neko vrijeme zapisivati svaki svoj trošak, i vi ćete pomisliti da rasipate novac. Onaj mali iznos od eura ili dva koji ste toga dana ostavili u trgovini za neki slatkiš, grickalicu ili još jednu vožnju taksijem jer vam se nije dalo prošetati kroz neko će vrijeme dobiti barem dvije nule, što će vas možda nagnati da počnete razmišljati o tome da
novac radi za vas, a ne vi za novac.
Jedna od najboljih novogodišnjih odluka koju možete donijeti je - početi planirati svoje troškove. To će vam nakon početnih neugodnosti donijeti financijsku korist i neovisnost.
Prvo platite sebi
Prvo plati sebi, kaže jedan od osnovnih principa financijskog planiranja. To znači da kad dobijete plaću, najprije
izdvojite jedan manji dio novca koji ćete platiti budućem sebi - bilo stavljanjem na štedni račun, mirovinsku štednju ili neki treći oblik štednje. Na taj način osiguravate sebi izvjesnu budućnost jer planirate unaprijed.
Jasno je da u vremenu inflacije i rasta troškova života ne može svatko sebi priuštiti odvajanje značajnijeg iznosa svaki mjesec na stranu. Ako smatrate da nemate dovoljno novca da svakog mjeseca izdvojite bilo kakav iznos za štednju, krenite sa zapisivanjem troškova koji će vam, ponavljamo, pomoći da jasno vidite na što vam curi novac.
Budžetiranje
Budžetiranje znači financijsko planiranje. Zamislite organizaciju koja nema budžet i raspodjelu budžeta. Vjerojatno ne bi dugo opstala. Zašto taj princip ne biste primijenili i na svom kućnom budžetu?
Napravite tablicu - možete ih naći već gotove na internetu ili se poslužite nekom od aplikacija - u koju svaki mjesec upisujte svoje izdatke. Možete pratiti kolika su vam izdvajanja za hranu, režije, kredite, automobil, odjeću…Zapišite svaki, pa i najmanji trošak. Budući da se još uvijek ponašate uobičajeno, na kraju mjeseca zbrojite sve nužne troškove - dakle sve ono što ste
morali platiti, poput režijskih troškova, namirnica, kredita, najamnine i slično. Potom izdvojite sve ono što
niste morali platiti, poput nove majice, slatkiša, kave u kafiću ili hrane iz dostave.
Zbrojite taj iznos svojih „malih“ luksuza i pratite ga kroz nekoliko mjeseci. Otkrit ćete da na sve te stvari koje vam nisu bile uopće neophodne i na koje ste vrlo brzo zaboravili odlazi značajan dio vaših prihoda kojima ubuduće možete bolje raspolagati. Možda ćete se odreći nekog trenutnog užitka, no smatrajte to ulaganjem u ostvarenje nekog većeg cilja kao što je, primjerice, putovanje koje dugo priželjkujete no nikako da skupite novac za njega. Ovako ćete kroz neko vrijeme sakupiti potreban novac bez da ga posuđujete i vraćate s debelim kamatama.
Što je s nepredviđenim troškovima?
Oni koji pametno planiraju uvijek imaju „crni fond“. On nam služi za nepredviđene situacije poput, primjerice, kvara na automobilu, popravka u kući ili kupnje nekog značajnijeg kućanskog pomagala kad postojeći „otkaže poslušnost“. Uvijek je bolje kupiti novi stroj za pranje rublja novcem koji imate na strani za takve slučajeve, nego ga platiti značajno više na kredit.
Što ako nema rupa?
Ako ste ustanovili da vaš novac ne curi, već jednostavno zaista nemate prostora za štednju i dugoročne ciljeve jer ne zarađujete dovoljno, pokušajte naći neki posao sa strane. Ili pokušajte naći bolje plaćen posao! Možda vlastiti hobi možete pretvoriti u posao? Možda možete potražiti neku online edukaciju koja će vam pomoći da napravite zaokret u karijeri…
Procijenite rizike
Financijsko planiranje uključuje i
procjenu rizika i odabir odgovarajućeg osiguranja za zaštitu od nepredviđenih događaja poput bolesti, nesreća ili gubitka posla. Kako se ne biste doveli u situaciju da ugrozite financijsku stabilnost svoje obitelji, na raspolaganju vam je niz različitih osiguranja kojima možete prevenirati neželjene financijske posljedice poput osiguranja kredita, životnog osiguranja ili osiguranja od nezgode.