Što djeca trebaju znati o novcu, štednji i financijama općenito?
Podučavanje djece upravljanju novcem jedna je od važnih roditeljskih zadaća kojom osiguravamo da izrastu u financijski odgovorne ljude koji će biti svjesni što si mogu priuštiti i neće lako upadati u dugove. Kako djeca oponašaju i usvajaju navike roditelja, učenje financijske odgovornosti ići će im lakše nego što mislite! Već od rane dobi možete u njih usaditi neke vrlo važne lekcije koje će ih postaviti na pravi put i objasniti im kako treba pristupati novcu.
Evo nekoliko savjeta kada početi i kako podučavati djecu vrijednosti novca. Sažetak svih ovih savjeta pogledajte u INFOGRAFICI ili kliknite na sliku:
Naučite djecu odakle dolazi novac
Svima su nam poznati prizori urlajućih trogodišnjaka koji zahtijevaju da im se odmah i sada nešto kupi jer oni to žele. Kako bi preduhitrili takve situacije, mudri roditelji prije odlaska u trgovinu u koju ga moraju povesti pripreme dijete: objasne mu zašto tamo idu i što će točno kupiti. Tako preveniraju kasnije stresne situacije jer trogodišnjaku koji je ušao u tantrum nikakvo uvjeravanje neće pomoći – dijete jednostavno izražava svoje osjećaje što može biti izuzetno stresno za roditelje koji se teško s time nose u javnosti, pa nerijetko popuštaju i posežu za novčanikom samo kako bi „umirili“ dijete. No, to je potpuno pogrešno jer tako šalju djetetu poruku da će nepoželjno ponašanje biti nagrađeno.
Djecu u dobi od 3 do 6 godina treba podučiti razlici između potreba i želja: ono što želiš nije nužno i ono što ti je potrebno, a premda to jako želiš, ne možeš to istog trenutka i dobiti. Ovo je vrijeme u kojem djeci treba objasniti da novac ne dolazi iz bankomata i da njegova količina nije neograničena – koliko zaradimo, toliko možemo potrošiti, no najprije moramo odvojiti novac na najvažnije stvari: potrebe poput hrane i režija koje možemo pokriti. Dio novca dobro je odvojiti za štednju.
Štednja – navika koja se stječe od najmlađe dobi
Učiti dijete štednji jedna je od najkorisnijih financijskih lekcija. Dijete koje je naučilo štedjeti da bi ostvarilo neki cilj umjesto da mu odmah ispunite svaku želju uči se strpljenju i odgovornom financijskom ponašanju koje će mu itekako koristiti u životu.
Koncept je vrlo jednostavan: ako dijete želi neku stvar, objasnite mu da je ne može dobiti odmah već treba uštedjeti novac. Dajući mu džeparac dopustite mu da samo raspolaže novcem kako bi spoznalo njegovu vrijednost i posljedice vlastitih – malih, ali važnih, financijskih odluka. Ako spiska svaki džeparac čim ga dobije, njegov cilj, kupnja novog bicikla ili mobitela, bit će sve nedostižniji. Djeci se može objasniti da se novac može štedjeti u banci, ali i kroz
životno osiguranje.
Potaknite djecu da “zarade” novac
Mnogi roditelji koriste novac kako bi motivirali djecu za neke stvari i naučili ih odgovornom financijskom ponašanju. Osim što ih podučavaju financijskoj odgovornosti, ovakve metode mogu i dobro djelovati na djecu i na druge načine. Znanstveno je dokazano da ovakav pristup pomaže izgraditi dječje samopouzdanje, ali i produbljuje povezanost između djece i roditelja.
Međutim, važno da jasno postaviti pravila za dobivanje novca. Dijete mora znati koje su njegove obaveze i treba ih ispuniti kako bi zaslužilo svoj tjedni ili mjesečni džeparac. I po pitanju ispunjavanja obveza i davanja džeparca treba biti, kao i u svemu, dosljedan: ako ne ispuni svoje obveze, ne može dobiti džeparac.
Uključite djecu u obiteljske financije
Djeca oponašaju i usvajaju ponašanje i navike roditelja, pa je dobra ideja uključiti ih u planiranje obiteljskih financija. Neka vam pomognu u planiranju popisa za tjednu kupnju namirnica. Zadajte im budžet i neka sami isplaniraju što sve treba kupiti i izračunaju koliko sve to košta. Objasnite im što su režije, kako se plaćaju i zašto je plaćanje režija prioritet: primjerice, ako ne platimo račun za usluge telekom operatera, nećemo imati internet ni televiziju.
Naučite djecu razliku između želje i potrebe
Uključivanje djece u planiranje obiteljskih financija još je jedna dobra prilika za podučavanje razlikovanju želja i potreba. Dok su potrebe prioritet, želje se mogu odgoditi. Dobro je željeti jer ako nešto jako želiš, to će te motivirati da se oko toga potrudiš, primjerice, da štednjom ostvariš svoj cilj: kupnju novog računala. Ispunjenje želje za koju se dijete trudilo i strpljivo štedjelo kako bi je ostvarilo pruža puno veće zadovoljstvo!
Čemu služi osiguranje
Djeci se osiguranje može vrlo jednostavno objasniti: to je nešto što možeš kupiti kako bi zaštitio sebe i svoje stvari. Ako se nešto što imaš potrga ili pokvari, osiguranje će ti pomoći to popraviti. Kada kupiš osiguranje dobiješ komad papira koji se zove polica osiguranja. Koncept će još lakše shvatiti ako im objasnite da mnoge slavne osobe osiguravaju dijelove svoga tijela jer su im oni najvažniji „alat“ u životu – poznati nogometaši osiguravaju noge, pjevačice glas i slično. Osiguranje, međutim, nije potrebno samo poznatima i slavnima: ako živimo u kući koja je osigurana, u slučaju štete poput požara, potresa ili poplave osiguranje će namiriti štetu.