Svijet u kojem danas odrastaju djeca nije ni nalik svijetu u kojem su odrastali njihovi roditelji. Djeca današnjice okružena su ekranima od najmlađe dobi. Digitalno društvo promijenilo je i odnos djece prema igri, i odnos roditelja prema djeci. Kako se postaviti prema izazovima koje odrastanje u digitalnom dobu neminovno nosi, tema je kojom se sve više bave razne organizacije, pokušavajući educirati djecu, roditelje ali i učitelje o odgovornom korištenju interneta.
Medijska pismenost ključna je roditeljska kompetencija želimo li da nam djeca odrastaju sigurna. No, gdje i kako se educirati? Kako pomoći djetetu da nauči razlikovati „dobre“ od „loših“ na internetu i društvenim mrežama, ne doživi zlostavljanje i ne postane zlostavljač?
Malo smo istraživali i donosimo pregled korisnih materijala koje možete naći na internetu i koji će vam pomoći dan zajedno s djetetom nađete pravi put u internetskoj prašumu prepunoj zamki i rizika.
HAKOM ima odličnu
brošuru koju možete isprintati i čitati s djecom, Centar za sigurniji internet je u povodu Dana sigurnijeg interneta koji se obilježava 6. veljače objavio edukacijski paket
www.csi.hr/p/materijali-i-savjeti za djecu i mlade, roditelje i profesore koji svakako preporučamo istražiti i pročitati.
Niz korisnih materijala možete pronaći i na stranici
www.sigurnijiinternet.hr, a korisne preporuke možete pronaći i na stranici
www.medijskapismenost.hr.
Opsežan i koristan priručnik pripremila je udruga Korak po korak, a možete ga pročitati
ovdje.
Na raspolaganju vam je i besplatan i anoniman telefon za pomoć i podršku u slučaju nasilja na internetu: 0800 606 606.