Što je ono što nas čini sretnima?
Sreća je ultimativni ljudski cilj. Čini nas zdravijima i čak nam produljuje život, no kako je definirati?
Englezima je lakše: oni razlikuju "
luck" (tj. sreću u igri, dobitak na lutriji, sretnu slučajnost) i "
happiness", subjektivni osjećaj sreće koji nas tjera da lebdimo nekoliko centimetara iznad tla. Hrvatski jezik oba izraza spaja u jedan, ali ipak postoji značajna razlika: dok na prvi ne možemo utjecati i događa se sam od sebe, na osobnu sreću se itekako može aktivno utjecati.
Prava sreća nastaje kada život teče bez problema. Nastaje kao posljedica kada nam „ide“ u većini stvari u životu. Sreću obično prepoznajemo kad osjetimo osjećaj ushićenja, euforije u posebnim trenucima kao što su rođenje djeteta ili kupovina neke dugo željene stvari. Svi smo upoznati s osjećajima koji nas preplave kad se dogode takvi trenuci, no oni su samo početak. Jer sreća je, tvrdi psiholog dr. Bardia Monshi, suradnja emocionalne i kognitivne razine našeg bića. Možemo se zapitati:
- Prevladavaju li pozitivni osjećaji u mojem svakodnevnom životu? (emocionalna razina)
- Imam li uglavnom optimistične misli? (kognitivna razina)
Sretni smo kada se obje razine isprepliću, a to se događa kad prepoznajemo svoje osnovno raspoloženje i način kako o njemu razmišljamo.
Što nam je potrebno da budemo sretni?
Istraživanja o sreći pokazala su kako sreća (nakon što su zadovoljene najvažnije osnovne potrebe) daleko nadilazi materijalni prosperitet. Pa što nam je potrebno da bismo postali i ostali sretni?
Društveni odnosi
Mi smo prije svega društvena bića. Prema istraživanjima, uspješni odnosi s našim bližnjima najvažniji su faktor sreće.
Život sa smislom
Bilo profesionalno ili privatno: smisao našeg života je ključ sreće. Je li ono kako živimo i radimo smisleno?
Samoučinkovitost
Doživljavate li sebe kao glumca ili kao pijuna? Shvaćanje sebe kao učinkovite osobe stvara zadovoljne pojedince.
Gore navedeni elementi važni su za osjećaj sreće jer najbolje zadovoljavaju osnovne psihološke potrebe za pripadnošću, autonomijom i kompetencijom.
Svjesna percepcija: Kako primjećujemo jesmo li sretni?
Psiholog Monshi ističe: "Životno djelo je stvoriti svojevrsnu bisernu ogrlicu gdje svaki biser predstavlja trenutak sreće. Trebamo pokušati nanizati mnoga lijepa iskustva u kojima smo sretni i ispunjeni. Što više svjesno proživljavamo takve trenutke, to smo sigurniji da takve slične trenutke želimo doživljavati i u budućnosti“.
Što možemo učiniti sami?
Osjećaji u tijelu
Možemo početi osvješćivati osjećaje u tijelu. Često kažemo da imamo knedlu u grlu kada smo pod stresom. Takve značajke postoje i za pozitivne osjećaje, poput poznatih leptirića u trbuhu ili osjećaja lakoće pa je prvi korak naučiti snažnije percipirati te pozitivne osjećaje.
Tumačenje osjećaja
Osim fizičkih znakova, postoje i mentalne konstrukcije koje stvaramo tumačeći sami sebi svoje negativne osjećaje. Naši osjećaji nisu uvijek stvarni, jer evolucijski smo programirani budno pratiti negativnosti: u prošlosti je za naš opstanak bilo važno jasnije uočiti opasnosti i negativnosti. Danas nam, međutim, to više ne treba i možemo naučiti koncentrirati se na pozitivno.
Vođenje dnevnika zahvalnosti
Kako bismo senzibilizirali naše umove za sreću, pomaže nam da zapišemo pozitivne stvari poput onih na čemu smo zahvalni. Pisanje dnevnika zahvalnosti dva do tri puta tjedno bit će dovoljno za postizanje učinka.
Prepoznavanje tame kao dijela sreće
Duboka sreća također dolazi iz sigurnosti da možemo svladati izazove i teška vremena, da imamo unutarnju stabilnost i sposobnost pronaći sreću, čak i kada prevladavaju teški uvjeti. Usporedba s nečim negativnim može nam pomoći da prepoznamo ono lijepo što nam se događa. Stara mudrost kaže: „Jurnjava za srećom tjera je od nas“. Sami sebi otežavate sreću ako stvarate pritisak da nešto mora postati vrlo posebno.
Pusti i pozovi
Dr. Monshi ističe: "Potrebna je određena kompetencija u stvaranju osjećaja sreće: možemo raditi stvari koje pomažu stvaranju osjećaja sreće, možemo stvoriti uvjete, ali ne možemo na silu učiniti da se osjećamo sretnima“.
Za kraj, postavite si pitanja kako biste sebi jasno objasnili jeste li sretni.
Kakav je osjećaj kad ste sretni? Gdje u tijelu možete osjetiti pozitivne osjećaje? Jeste li optimistični i zahvalni? Znate li svoje ciljeve i jesu li realni? Kako doživljavate svoje društvene odnose? Koje je najmanje sretno iskustvo koje mi se danas može dogoditi? Kako provodite vrijeme? Postavljate li ispravno svoje prioritete? Jeste li blizu svog ideala u različitim područjima života? Jeste li do sada dobili stvari koje želite od života?
Ako vas odgovori na ova pitanja ispunjavaju srećom, na dobrom ste putu. Ako još niste došli do ovog stupnja, ne brinite – i sreća je nešto na čemu morate raditi.
O stručnjaku: Dr. Bardia Monshi je osnivač i direktor Instituta za vitalnu psihologiju, vlasnik APP eleMental i autor knjige "Samo pozitivno razmišljanje također ne pomaže". Od 1999. godine radi kao psiholog, coach, trener i govornik.
Fotografije: www.pexels.com