Savjeti za uspješnu prvu školsku godinu
Nova školska godina nedavno je počela i donijela velike promjene u životima naše djece, posebice prvašića. Ova velika životna prekretnica za neke će biti manje, a za neke više stresna, no uz pomoć roditelja i učitelja djeci se može olakšati polazak u školu. Kako bi početak školske godine prošao što bezbolnije, potrebno je što više razgovarati s djecom i mijenjati ljetne navike kako im prvi školski tjedni ne bi bili prevelik šok.
Uz naših nekoliko praktičnih savjeta pomozite svojoj djeci da se pripreme za školu te da im prvi školski dani (p)ostanu lijepa životna uspomena.

Pripremite djecu na promjene
Kako bi djeca što lakše prihvatila novu okolinu, važno je da im pozitivno pričate o školi. Podijelite s njima sjećanja na vaš prvi dan u školi i na to kako ste se osjećali. Ispričajte im kako će prvi dan škole izgledati, kako će izgledati njihova učionica, što se radi na školskom satu, na odmoru te što će se od njih očekivati. Također, podijelite s djecom svoje lijepe uspomene i ohrabrite ih da s razrednim kolegama uspostave dobre odnose. Lijepo je ako se djeci (i roditeljima) učitelj ili učiteljica svidi na prvu. Ako se ne dogodi „ljubav na prvi pogled“, objasnite im da je i inače potrebno više vremena da se djeca i učitelji upoznaju i da učiteljima također nije lako preuzeti novi razred s tridesetak djece te da je to velika odgovornost. Na roditeljskom sastanku pozorno poslušajte preporuke učitelja o pripremi za novu školsku godinu.
Pokažite razumijevanje tijekom prilagodbe
Većina djece jedva čeka krenuti u školu i ne mogu dočekati da svoju novu torbu, bilježnice i knjige ponesu u razred i upoznaju nove prijatelje. No, sramežljivoj i povučenoj djeci prvi dani škole mogu biti poprilično stresni, posebno ako u razredu nemaju nekog starog prijatelja iz vrtića, pa budite spremni da će djeci možda teško pasti promjena. Sve je to normalno. Važno je da djecu nipošto ne kritizirate i uspoređujete s drugima, već im pružite razumijevanje i ohrabrenje kako bi stekli potrebno samopouzdanje i uspješno se uklopili u razrednu zajednicu.
Pričajte o različitostima i poštovanju drugačijih
Prije polaska u školu, pričajte sa svojom djecom o važnosti poštovanja samih sebe, ali i drugih. Sva su djeca različita i treba uvažiti sve različitosti i ponašati se s poštovanjem prema drugima. Neka će djeca biti niža, neka viša, neka će biti deblja ili mršavija, boja kože ili kose će im biti različita, no važno je djeci pomoći da shvate da su u razredu i školi svi jednako vrijedni i da nitko ne smije postati žrtva ismijavanja, izrugivanja ili vršnjačkog nasilja u bilo kojem obliku. Naučite svoju djecu da se zauzmu za sebe, ali i za one slabije od sebe.
Preuzimanje odgovornosti i samostalnost
Djeci objasnite da je škola drugačija od vrtića, jer se u njoj više uči, a manje igra. U školi je zabavno, no od djece se očekuje da prihvate svoje obveze koje će im se možda na prvu učiniti preteškima. Ako su djeca već svladala pisanje i čitanje, možete im reći da će u razredu biti djece koja to još uvijek nisu naučila i kojima mogu pomoći da što prije svladaju prva slova. Svakako iskoristite tu priliku da im objasnite kako svatko ima svoj tempo svladavanja novih vještina – tako će se netko s vremenom pokazati bolji u matematici, netko u likovnom a neka djeca će biti odlična u pisanju i čitanju. Objasnite mu da su od ocjena mnogo važnija znanja koje će u školi steći i koje će im pomoći da izgradi budućnost kakvu želi.
Zajedno uredite mjesto za učenje i nabavite pribor i opremu za školu
Mjesto za učenje u domu trebalo bi biti uredno i prilagođeno djeci. To može biti stol u dječjoj sobi koji će djeca urediti prema svojim željama ili neki miran kutak u domu u kojem će na miru moći pisati domaću zadaću. Važno je da dijete sudjeluje u svakoj aktivnosti vezanoj za školu i da je pozitivno doživljava.

Naučite djecu dobro organizirati vrijeme
Ako primijetite da je djeci teško pohvatati „konce“ u školskim danima, pomozite im da se bolje organiziraju. Djeca ne znaju kako započeti svoj dan, napraviti planove ili kako si olakšati svakodnevicu. Pomozite im da naprave svoju „školsku“ rutinu – od jutarnjeg buđenja, doručka i odlaska u školu pa sve do povratka iz škole i pripreme za ostatak dana. Nakon dolaska iz škole i obroka, potrudite se da dijete ima kratku pauzu nakon koje slijede pisanje domaće zadaće i učenje, a zatim mu osigurajte dovoljno slobodnog vremena za stvari koje ih vesele – za igru, izvan nastavne aktivnosti, gledanje filmova, druženja s prijateljima…..
Učenje može biti zabavno
Djecu treba naučiti kako učiti. Od malena, potrudite se pomoći im kako da usvoje gradivo, kako da čitaju s razumijevanjem, kako da bolje pamte i logičnije razmišljaju. Postoje brojne tehnike koje im mogu pomoći naučiti kako učiti i vi im također možete pomoći u tome. Ako smatrate da niste na razini zadatka, dostupne su vam instrukcije putem kojih djeca mogu dobiti pomoć profesionalca u predmetima koja im idu lošije od očekivanog. U svakom slučaju budite podrška djeci i komunicirajte im kako smo svi mi bili kao i oni, ali smo s vremenom savladali sva znanja koja su nam bila potrebna.
Odaberite izvanškolske aktivnosti
Djeca će u školi imati priliku odabrati neke izvan nastavne aktivnosti poput zbora, dramske grupe, likovne skupine i slično pa je najbolje odabir prepustiti djetetu. Ovisno o njihovim afinitetima, dobro je pronaći neku izvanškolsku aktivnost koja će ih veseliti, najbolje sport koji će ih zaokupiti u slobodno vrijeme. No, ne treba pretjerivati i zagušiti djecu obavezama - radije ograničite vrijeme provedeno pred ekranima i potičite ih na bavljenje sportom.
Kupiti mobitel ili ne?
Odgovor na to pitanje ne ovisi toliko o starosti, koliko o zrelosti djece. Ako su vaša djeca u boravku u školi cijeli dan, a vi ih svakodnevno pratite u školu i dolazite po njih, mobiteli im nisu prijeko potrebni jer bi im mogao odvlačiti pažnju s nastave. Ako su djeca sklona gubljenju stvari, također nije vrijeme za kupnju mobitela. Neka vas u vašoj odluci „protiv“ ne obeshrabre izjave poput „svi ga imaju“ ili „ona je još u vrtiću dobila iPhone“ i slične.
Donesite odluku i držite je se. Objasnite djeci da će dobiti mobitel kad im bude potreban (kad više ne budu u boravku)/kad nauče čuvati i paziti svoje stvari/kad ih bude moglo odgovorno koristiti. Ako djeca nešto silno žele to ne znači da im to i treba!
A što je s roditeljima?
I roditeljima je ovo razdoblje stresno, pogotovo u situaciji kad ih mnogo radi od kuće. Mnogi se s nostalgijom prisjećaju bezbrižnih vrtićkih dana svoje djece, kad nisu trebali brinuti o ocjenama, priboru, zadirkivanju vršnjaka i roditeljskim sastancima. Najbolje što svaki roditelj može napraviti je biti uz svoje dijete, razgovarati s njim o školi svakoga dana, pomoći mu kad zadaća „zapne“ no ne rješavati je umjesto njih i naučiti surađivati s učiteljem svidio mu se osobno ili ne. Ostalo će se, manje-više, riješiti samo po sebi.
Želimo vam sretne i vesele prve dane u školi!