Čišćenje kao terapija
Psiholozi tvrde da osjećaj kontrole koji osigurava čišćenje životnog prostora uspješno nadoknađuje nemogućnost preuzimanja kontrole u drugim područjima života. Čišćenje je dobra psihoterapija, jer se nakon obavljenog posla osjećamo dobro u prostoru u kojem boravimo, a ako smo se čisteći riješili suvišnih stvari, poput odjeće ili nepotrebnih predmeta, osjećaj je još bolji! Čist i uredan dom znači čist i uredan um, pa ako se osjećate smušeno i nervozno pogledajte kakav vam je životni prostor.
Kako bi vaš dom zablistao, savjetujemo vam da se najprije dobro organizirate. To znači da napravite plan čišćenja po etapama. Krenite od prostorije koja vam zadaje najmanje „glavobolje“ kad je pogledate, pa kad obavite lakši dio posla prebacite se na onaj teži – primjerice, kuhinju. Donosimo nekoliko savjeta kako čišćenje i pospremanje učiniti lakšim i zabavnijim.
Krenite od lakšeg prema „težem“. Najprije se riješite nereda u spavaćoj sobi, pa nakon toga krenite na „veće zahvate“ u drugim prostorijama. Uvijek krenite od „gornjih dijelova“ poput čišćenja prašine s ormara, lustera i lampi, pa se polako spuštajte prema dolje. Završite s usisavanjem i pranjem poda. Između prašine i podova sredite i ormare s odjećom. Riješite se nepotrebne odjeće koju možete baciti ili pokloniti. Osvježite vaše ormare nekim mirisnim jastučićem koji možete i sami izraditi od malo vate, tkanine i eteričnih ulja.
Koristite prirodna sredstva kako vam ne bi pozlilo nakon udisanja otrovnih kemikalijaLimun, ocat, sol i soda bikarbona čarobnjaci su za čišćenje, a ima ih gotovo svako kućanstvo. Njihovom primjenom vaš dom će blistati, a okoliš i vaši dišni organi bit će pošteđeni. Ako niste sigurni kako ih primijeniti, google će vam na upit „čišćenje prirodnim sredstvima“ izbaciti više od 300 tisuća rezultata
Dječju sobu sredite kad djece nema. Želite li propisno obaviti posao u dječjoj sobi, najbolje je da se toga uhvatite kad djeca nisu kod kuće, inače neće imati mira jer će stalno ulaziti i tražiti nešto. Male igračke koje ćete nalaziti po cijelom stanu najbolje je pohraniti u veće posude, poput staklenki kako bi djeca mogla vidjeti što je u njima, a sve ostale predmete u kutije koje će vam omogućiti brzo pospremanje kad „zagusti“ i nemate vremena za sortiranje.
Manje je više. Kad čistite police, osobito u dnevnom boravku, sklonite sve suvišne ukrase koji skupljaju prašinu i opterećuju prostor. Sve nepotrebne sitnice spremite u ladice ili ormare kako biste mogli očistiti prašinu, a na vidljivom mjestu ostavite samo stvari za koje ste jako emotivno vezani, primjerice lijepe fotografije. Figurice, papiri i sitnice koje svakoga dana negdje odložite s vremenom će stvoriti hrpu nepotrebnih stvari pa je nabolje da ih se riješite.
Nagradite se! Kad ste obavili posao, opustite se. Nagradite se nečim u čemu uživate – bilo da je to čitanje uz šalicu omiljenog čaja ili izlazak s društvom. Neka vaše zadovoljstvo odrađenim poslom traje što duže. Napravite plan za mala dnevna pospremanja u budućnosti koja će vam olakšati život. Svaki dan odvojite deset minuta za jednu prostoriju kako biste tijekom tjedna održali red i čistoću u cijelom stanu.