Poslije oluje treba se pripremiti na novu: evo zašto je važno osigurati nekretninu (2.dio)
Puknuće cijevi i izljev vode ili požar u vašem ili susjedovom stanu najčešći su rizici
Odmah iza straha od provale, nalaze se rizici od požara ili puknuća cijevi koji mogu izbiti u vašoj kući, stanu ali i u nekom od susjednih stanova. Takve situacije koje su najčešće uzrokovane nepažnjom, kratkim spojem ili kvarom na instalacijama nitko ne može predvidjeti pa je osiguranje imovine i u tim slučajevima najbolja garancija za miran i bezbrižan san, bilo da se nalazite u svom domu ili ne.
Osiguranjem nekretnine osiguravate se i od tužbi i nesuglasica kod naknade štete trećim osobama
Iako mnogim ljudima prilikom osiguravanja stana ili kuće ovo nije prva stvar o kojoj razmišljaju, police osiguranja imovine štite vas i u slučaju da se neka osoba povrijedi ili nastrada na vašem posjedu. Nisu rijetki slučajevi u kojima treća osoba nakon nezgode potražuje odštete sudskim putem tako da vas osiguranje nekretnine štiti od ovih neugodnosti ali i nepredviđenih dodatnih troškova. Imate li psa, možete se osigurati i od odgovornosti od držanja kućnih ljubimaca što opet znači da imate puno manje brige ako pas nekoga ugrize, sruši ili napravi neku drugu štetu.
Naknada za zamjenski prostor i kućna asistencija
Ako je šteta na nekretnini tolika da ne možete boraviti u svom domu, postoji i pokriće koje se zove zamjenski stan. Uz policu osiguranja dodatno se može ugovoriti i kućna asistencija koja uključuje dolazak ovlaštenog majstora. Ako se ne možete sjetiti nijedne takve situacije, evo ih nekoliko: ostao vam je ključ u bravi s unutarnje strane vrata i hitno vam treba pomoć bravara; curi vam voda iz cijevi i hitno vam treba pomoć vodoinstalatera; razbijen vam je prozor i trebate staklara odmah…Takve i slične situacije najbrže se rješavaju iz UNIQA kućnu asistenciju.
Osiguranje nekretnine cjenovno je prihvatljivo u usporedbi s alternativom
Osiguranje nekretnine nije luksuz, već potreba. Mnogi će je osvijestiti tek nakon ostvarenja nekog od „meni se to ne može dogoditi“ scenarija. Kad osigurate nekretninu, o tome više ne trebate brinuti. Taj trošak je doista jedna od najboljih investicija u vašu imovinu, a i prilično jeftino ulaganje u usporedbi s ostvarenjem bilo kojeg od rizika koje ste tim iznosom pokrili.
Doista, ako se sjetimo potencijalne štete koju može uzrokovati vatrena stihija (zadnja je 2017. opustošila splitska predgrađa), poplava (Gunja, 2014.) i slične nepogode koje nas uvijek iznova upozoravaju na katastrofalne posljedice neosiguravanja imovine, osiguranje bi trebalo postati pravilo, a ne iznimka.
Od štete do nadoknade u nekoliko koraka
Skeptici smatraju da je osiguranje nepotreban trošak, a nadoknada štede znanstvena fantastika. Ipak, stvar je vrlo jednostavna. Što je osiguranjem pokriveno, to će po prijavi štete biti i nadoknađeno. Proces prijave štete ide ovako:
- Obavijestite osiguratelja o nastanku osiguranog slučaja.
U UNIQA osiguranju to se najbrže može učiniti telefonom ili putem web stranice www.uniqa.hr gdje se
šteta može prijaviti online.
- Poduzmite sve moguće mjere kako bi se smanjila daljnja oštećenja osiguranog objekta i osiguranih predmeta.
- U prijavi štete navedite sve podatke o nastanku štete (datum, mjesto) kao i posljedice koje su nastale. Osiguratelj će utvrditi osnovu i opseg štete te ako je potrebno poslati svojeg procjenitelja na mjesto događaja.Da bi obrada bila što brža i efikasnija, u prijava štete potrebno je navesti što više podataka o događaju i posljedicama, a korisno je u prijavi priložiti fotografije ili video nastalih oštećenja (ako je to moguće).
- Naknade se isplaćuje u roku od nekoliko dana ako nam se dostave svi potrebni podaci za odluku o obvezi i visini isplate, a najkasnije 14 dana od dana prijava štete osiguraniku šaljemo obavijest o njegovom zahtjevu.