Ponekad u domu trebamo očistiti i najzabačenije kutke u kojima se skriva prašina i nečistoća, poput gornjih fronta kuhinje ili karniše od zavjesa. Penjući se na ljestve, možemo primijetiti i da bi trebalo očistiti luster i skinuti paučinu sa stropa.
Ako još niste već zasukali rukave i obavili proljetno čišćenje, donosimo korisne savjete kako da sve to napravite uz što manje stresa i mogućih ozljeda. Ozljede u domu su jako česte, a mogu ih uzrokovati poskliznuća, pad s visine, nepravilno rukovanje kućanskim uređajima i oštrim pomagalima ili pak „sam svoj majstor“ popravci koje je bolje prepustiti stručnjacima.
Isplanirali ste posvetiti vikend čišćenju i manjim popravcima u domu, no ne osjećate se dobro. Radije odgodite planirane aktivnosti jer vam za njih treba više energije nego što je trenutno imate, a dan umjesto čišćenja posvetite odmoru. Poslovi neće pobjeći, a zdravlje vam uvijek treba biti na prvom mjestu.
Vaša to-do lista je prepuna i jedva čekate uhvatiti se svih zadataka kako biste ih što prije završili. Pritom vas hvata nervoza i u žurbi riskirate da nešto krene po zlu. Užurbanost i nervoza vas neće dovesti do željenog cilja. Radije odvojite više vremena koje vam je potrebno da sve obavite i koncentrirano skidajte jedan po jedan zadatak s liste.
Imate li sve potrebne alate i pomagala? Ako nemate ljestve kojima možete dosegnuti najviše kutove doma, preporučamo da investirate u njih ili ih barem posudite od susjeda. Penjanje po stolicama i drugom namještaju nije sigurno i može završiti bolnim prijelomom. Bušite li rupe u zidu za postavljanje slike ili police, provjerite kakav je zid – knauf, beton ili cigla jer o čvrstoći zida i težini stvari koju želite objesiti na zid ovisi kojim ćete se alatom moći poslužiti. Ako niste vični bušenju, prepustite taj posao majstoru koji će to znati stručno procijeniti, kao i odmjeriti ravninu kako vaša slika ili polica ne bi stajala ukoso.
Za radove u kući i penjanje po ljestvama odgovarajuće se odjenite: obuća mora imati ravan potplat koji se ne kliže, a odjeća treba biti praktična. Zaboravite na štikle i široke suknje ili rukave kojima možete zapeti za nešto!
Pripazite da vam metle, usisavači i druga sredstva za čišćenje nisu „pod nogama“ dok radite nešto drugo kako se ne biste spotaknuli o njih. Isto vrijedi i za kućne ljubimce – ako vam se pas ili mačka voli „motati pod nogama“ radije ga sklonite u drugu prostoriju gdje će biti na sigurnom dok vi istražujete zabačene kutke svog doma.
Sredstva za čišćenje koristite samo u originalnim bocama i prije upotrebe pročitajte upute za korištenje i sastav proizvoda. I najblaže kemikalije mogu jako nadražiti kožu i sluznicu, tako da obavezno prije čišćenja navucite zaštitne rukavice i masku ako je potrebno.
Ipak, savjetujemo da čišćenje, koliko je više moguće, obavljate s ekološkim sredstvima koje možete i sami pripremiti od dostupnih sastojaka koje sigurno imate kod kuće: voda, ocat i limunov sok učinit će čuda za vaše prozore, a jeftina i svestrana soda bikarbona čudesan je pomagač kod čišćenja različitih površina – od madraca do pećnice. Domaća sredstva za čišćenje blagotvorna su za vašu kožu, zrak koji udišete i okolinu, osim što štede novac koji biste inače utrošili kupujući specijalizirana sredstva za čišćenje.
Nismo svi akrobati, stoga budite posebno oprezni prilikom čišćenja prozora. Nikad se nemojte zafrkavati dok stojite na visini jer je neopreznost „majka“ svih nezgoda i nikad nemojte stati na vanjsku stranu prozorske daske. Ako vam je vanjska strana prozora nedostupna i ne možete ga otvoriti, postoje pomagala koja vam u tome mogu pomoći – od čistača s produljivom drškom do magnetnih čistača prozora.
Nošenje ili pomicanje teških predmeta može uzrokovati bolove u kralježnici ili još gore, iščašenje zgloba, uklještenje živca i razne druge ozljede koje će vas koštati posjeta liječniku i mirovanja. Zato takve poslove unaprijed isplanirajte i zamolite nekoga da vam pomogne ako ih ne možete obaviti sami!
Klizavi podovi u kupaonicama i kuhinjama čest su uzrok nesreća kod kuće koje nerijetko završavaju posjetom bolnici. Stoga uvijek imajte tepih s prijanjajućom podlogom u kupaonici da se ne biste poskliznuli kad izlazite iz kade, a podove uvijek čistite počevši od kutova najudaljenijih od vrata tako da ne gazite po mokroj površini i po mogućnosti ne ulazite u prostoriju dok se pod potpuno ne osuši.
Na popisu najčešćih kućnih ozljeda su i posjekotine i opekline. Oprezno s noževima i sjekačima koje često vadite iz kućanskih aparata poput blendera, a pogotovo sa skalpelima koji su iznimno oštri. Uvijek imajte pri ruci paket flastera, sterilnih gaza, neku kremu ili mast za ublažavanje bolova od opekotina i sredstvo za dezinfekciju rana.
Teške, vrele i oštre predmete uvijek držite izvan dohvata djece koja ne mogu procijeniti opasnost od vrućih lonaca ili pećnice i nikad ih ne ostavljajte bez nadzora u kuhinji!
Ako trebate popraviti utičnicu, promijeniti luster ili obaviti neki drugi popravak na električnim napravama nemojte to činiti na svoju ruku jer kod udara struje, popravka nema. Isto vrijedi i za druge radove u domu koji zahtijevaju stručnost, poput vodoinstalaterskih radova ili krpanja popucalih zidova. Ako im niste vični, mogli biste si napraviti više štete nego koristi!
Usprkos svim mjerama opreza, nezgode se događaju svima, a želite li se dodatno zaštititi od troškova koje mogu prouzročiti, ugovorite osiguranje od nezgode. Postoje različite opcije osiguranja od nezgode, primjerice možete se osigurati 24 sata na dan, samo u slobodno vrijeme ili dok ste na poslu. Dom možete zaštititi osiguranjem nekretnine koje pokriva različite rizike: od požara, poplave, potresa do udara groma i drugih.
Info broj: (+385 1) 6324 200
Radno vrijeme Pon – čet: 8-16:30h; Pet: 8-14:00h
Planinska 13 A HR - 10 000 Zagreb
Radno vrijeme Pon – čet: 8-16:30h; Pet: 8-14:00h
Procjena štete Pon – čet: 8-16:30h; Pet: 8-14:00h
Mi ćemo za vas izračunati cijenu police i dostaviti ponudu u najkraćem roku. Molimo vas ispunite polja u nastavku: