Sedam stvari koje trebate napraviti prije kupnje novog doma (na kredit)
Ako se spremate kupiti stan ili kuću i započeti novi život pod vlastitim krovom, pročitajte ovih sedam savjeta prije nego što uletite u avanturu zvanu stambeni kredit.
Napravite proračun
Ako do sada niste upravljali svojim financijama, vrijeme je da zauzdate brojke praćenjem mjesečne potrošnje i uspoređivanjem s prihodima. Internet je prepun tablica koje možete skinuti i koristiti ih za praćenje vaših mjesečnih izdataka. Mogli biste se iznenaditi kad otkrijete na što vam odlazi novac ali i inspirirati na donošenje pametnih odluka o trošenju. Primjerice, ako vam je cilj postati vlasnik kuće ili stana, možda trebate odustati od kupnje luksuznih stvari koje vam nisu prioritet, poput novog automobila.
Zvuči grozno, no ako pušite i kutija cigareta košta vas 3,5 EUR i tjedno popušite „samo“ jednu kutiju, lako možete izračunati da vam godišnje „u dim“ ode 182 EUR.. Najvažnije je da ne trošite više nego što zarađujete. Taj prvi korak nije nimalo lagan i većini ljudi je jako teško staviti sve troškove na papir i redovno ih pratiti. Ipak, neophodan je želite li biti financijski odgovorni prema sebi i drugima.
Počnite živjeti kao da ste već kupili novi dom
Kako biste imali jasniju ideju u što se upuštate podižući kredit za kupnju nekretnine, odredite mjesečni iznos koji možete odvajati za svoj novi dom bez da si bitno narušite kvalitetu života. Uključite i trošak opremanja te
osiguranja doma kako biste bili sigurni da si to možete priuštiti. Jednom kad se pobliže upoznate s budžetom, vrijeme je da od zajmodavca zatražite ponudu kredita. Banka će koristiti vaše financijske podate kako bi provjerila vašu kreditnu sposobnost i iznos zajma koji vam može odobriti. Taj iznos se može razlikovati od onog koji ste planirali, stoga budite sigurni da ostajete pri svom planu i da se ne precjenjujete.
Skicirajte svoj idealni dom
Umjesto da pretražujete internet u potrazi za nekretninom koja će vas osvojiti na prvu, učinite vašu potragu ciljanom tako što ćete napraviti popis željenih značajki vašeg budućeg doma. Zatim ih kategorizirajte pod „obavezne“ i „poželjne“ kako biste ih mogli prikladno ocijeniti. Razmislite u kakvom kvartu i susjedstvu želite živjeti, kvaliteti gradnje, udaljenosti od posla, broju katova, popratnim sadržajima, broju soba, želite li kupiti već namještenu nekretninu ili neku koju ćete renovirati i kompletno opremati…svemu čega se možete dosjetiti.
Uključite svog partnera i djecu u planiranje
Živite li s nekim onda morate pronaći zajednički jezik oko odabira budućeg krova nad glavom. Usuglasite se oko svih važnih stvari s popisa obaveznih i poželjnih kako ne biste nepotrebno gubili vrijeme razgledavajući nekretnine u kvartu u kojem vaš partner ni pod koju cijenu ne želi živjeti ili u kojem je najbliža škola udaljena nekoliko kilometara. Mislite na djecu i na dostupnost sadržaja za najmlađe: od parkova i igrališta do vrtića i škola te eventualno sportskih sadržaja.
Provjerite dokumentaciju i stanje nekretnine
Našli ste idealan dom, no što je s papirima? Obavezno provjerite svu dokumentaciju, posebno vlasnički list. Planirate li preurediti prostor, od prodavatelja unaprijed zatražite originalan tlocrt kako biste mogli vidjeti koji su zidovi nosivi a koji se smiju rušiti i uklapa li se to u vaše planove.
Važno je provjeriti i u kakvom su stanju instalacije i cjelokupno stanje zgrade u kojoj se nalazi stan. Ako si to možete priuštiti, angažirajte arhitekta koji će znati procijeniti nekretninu, ali i predložiti vam funkcionalan raspored prostorija i uređenje u skladu s vašim potrebama i željama.
Mislite dugoročno
Ako niste naslijedili stan ili kuću te ste spremni dugoročno se obvezati u banci na stambeni kredit, napravite scenarij za nenadane događaje, poput gubitka posla, podjele imovine u slučaju razvoda ako ste u braku (na sve treba mislitiJ) ili slično. Postoje različite opcije osiguranja vašeg kredita koje će vam ponuditi u banci. Jedan od instrumenata osiguranja banke za redovito vraćanje kredita je životno osiguranje vinkulirano u korist banke. To znači da će u slučaju smrti osiguranika dug prema banci otplatiti osiguravajuće društvo prema osiguranom iznosu ili u skladu s policom.
Ne žurite
Uzmite si vremena za donošenje tako važne odluke kao što je kupnja nekretnine. Ipak planirate u njoj provesti većinu ili ostatak života. Ponekad kod kupaca znaju prevladati emocije jer im se čini da „stan ima dobru vibru“, ili su vezani za taj kvart i, iako im se raspored prostorija pretjerano ne sviđa, misle da će se s vremenom naviknuti. Tržište nekretnina jedno je od najživljih i vaš stan ili kuća iz snova neće pobjeći ako si date dovoljno vremena. U međuvremenu možete štedjeti i olakšati si prve rate kredita.