Poslije oluje treba se pripremiti na novu: evo zašto je važno osigurati nekretninu (1.dio)
Olujno nevrijeme koje je sredinom svibnja pogodilo Hrvatsku izazvavši ogromnu materijalnu štetu ponovno je aktualiziralo pitanja osiguranja imovine. Mnogi se odlučuju osigurati nekretninu ili uzeti kasko osiguranje za svoj automobil tek kad ih snađe nevolja, odnosno kada je prekasno. U oluji je samo u Zagrebu, procjenjuje se, oštećeno 155 automobila, a ukupnu materijalnu štetu na stambenim objektima teško je procijeniti jer će se obeštetiti samo vlasnici koji su svoju imovinu osigurali i imaju pokriće za nastalu štetu.
Svi ostali, budući da nije proglašena elementarna nepogoda, premda ni proglašenje elementarne nepogode nije garancija za punu odštetu, štetu će morati namiriti iz vlastitog džepa. Koliko je takvih građana ne znamo, no znamo da većina Hrvata živi u vlastitoj nekretnini i posjeduje osobni automobil. Volimo posjedovati stvari, no kada je sigurnost u pitanju, tu smo veliki hazarderi jer tek svaku petu nekretninu osiguravamo, a ostale četiri prepuštamo na milost i nemilost brojnim rizicima, po principu „pa što bude“.
Prve prijave šteta na nekretninama naših osiguranika odnosile su se na oštećenja krovova, fasada, prodore vode i slično. Osiguranici koji imaju policu osiguranja nekretnine
imaju pokriven rizik oluje i mogu prijaviti štetu koju je uzrokovao olujni vjetar neposrednim djelovanjem ili udarom predmeta koji je vjetar srušio ili nosio.
Što će mi osiguranje kad će štetu platiti država, grad, komunalac…
Paušalne informacije koje su se pojavljivale u medijima o tome tko je odgovoran za štetu ako vlasnik nema osiguranje i kome se obratiti ili ga tužiti slaba su utjeha oštećenima jer je svaki slučaj, slučaj za sebe i vrlo vjerojatno dobiva epilog na sudu. Zato je uvjerenje da će netko treći u kriznoj situaciji „spasiti stvar“ i naposljetku pokriti štetu iluzorno, a čak ako je takav ishod moguć, postupak je dugotrajan i neizvjestan. Zbog svega navedenog, i činjenice da se ovakvo nevrijeme može uvijek ponoviti, no i niza drugih rizika zbog kojih treba zaštititi imovinu donosimo nekoliko glavnih rizika i razloga za osiguranje nekretnine.
Osiguranje pokriva štetu od oluje, udara groma i tuče
Osiguranje imovine pokriva i štete od prirodnih nepogoda kao što su udar groma, tuča ili oluja. Oluja po Hrvatskoj osim krovova, stabala i semafora „pohara“ i na stotine roleta sa stanova koje iskidane lete zrakom, a propuh uslijed jakog vjetra razbija staklene površine, poput vrata, prozora i slično. I takve štete mogu se namiriti iz police osiguranja!
Provalnici su najaktivniji u sezoni godišnjih odmora – potvrđuju to i policijski izvještaji
Najčešći razlog zbog kojeg se vlasnici nekretnine odlučuju na osiguranje kuće ili stana je strah od provale. Alarmi, protuprovalna vrata i druge individualne mjere sigurnosti nikad nisu suvišni, no provalnici znaju mnoge trikove kojima ih mogu zaobići.
Treba znati da UNIQA odobrava
popust na premiju osiguranja ako je klijent poduzeo neke sigurnosne mjere, poput ugradnje alarma i protuprovalnih vrata.
Klijentima se uvijek savjetuje da novac i dragocjenosti ne ostavljaju na lako dostupnim mjestima u stanu, već da ih pohrane na sigurno mjesto. To može biti trezor ili neko drugo zatvoreno i zaključano spremište. Također, ključ od stana ne treba ostavljati ispod otirača, tegli za cvijeće i sličnim mjestima već da ga ostave osobi od povjerenja koja će ga moći češće obići u njihovoj odsutnosti i prazniti poštanski sandučić. Vlasnicima se savjetuje i da uključe protuprovalni alarm kad napuštaju kuću, zaključaju vrata ključem i da svakako provjere jesu li isključili elektroničke uređaje iz struje. Recentni izvještaji policije o učestalim provalama za vrijeme proteklih uskršnjih blagdana ukazuju na važnost pojačane zaštite imovine i osiguranja vrijednih stvari u nekretnini.