Moje dijete ima temperaturu - što učiniti?
Svaki roditelj zabrine se kad njegovom djetetu nije dobro, a jedan od najčešćih simptoma koji se pojavljuju jest - povišena tjelesna temperatura. Blago povišenom smatramo temperaturu višu od 37,5°C, preko 38,5°C značajno povišenom, dok se temperatura preko 39,5°C smatra vrlo visokom temperaturom.
Ponekad već na dodir možemo ustanoviti da dijete ima povišenu temperaturu, no takav postupak nije pouzdan i treba ju precizno izmjeriti. Dojenčadi i maloj djeci radi pouzdanosti češće mjerimo temperaturu rektalno, a starijima ispod pazuha.
Povišena tjelesna temperatura ili vrućica nastaje kada se uslijed djelovanja nekih tvari (iz tijela ili okoline) tjelesni centar za termoregulaciju namjesti na višu razinu. Najčešći razlog su upalne ili zarazne bolesti kod kojih se pojačano stvaraju kemijske tvari (pirogeni). Drugi, rjeđi razlog su vanjski čimbenici poput sunčanice i toplotnog udara, te katkad i preutopljavanje djeteta odjećom.
Što učiniti kada nastupi povišena temperatura kod djeteta, kako pomoći djetetu i u kojim slučajevima otići liječniku, upitali smo izvrsnu pedijatricu Poliklinike za dječje bolesti Helena, dr. med. Ivu Palčić za par kratkih savjeta.
‘Kad se djetetu izmjeri povišena temperatura korisno je dijete raskomotiti i lakše ga obući. Optimalna temperatura prostorije treba biti oko 21°C. Dijetetu češće davati tekućinu kako bi se nadoknadila ili stavljati na prsa ukoliko dijete dojite. Poželjno je i okupati dijete u mlakoj vodi ili staviti obloge od vode na sobnoj temperaturi.
Ako je temperatura značajnije povišena, koristite lijekove za snižavanje temperature no pri tome je izuzetno važno pridržavati se liječničkih i ljekarničkih uputa. Prvi izbor za djecu je paracetamol, a u slučaju da je temperatura jako visoka (39,5 - 40°C) izbor je ibuprofen. Dojenčadi se obično daje terapija u formi čepića, većoj djeci u obliku sirupa ili starijima kao tableta. Važno je napomenuti da se aspirin NE primjenjuje u dječjoj dobi jer može dovesti do akutnog zatajenja jetre i encefalopatije (Reyeov sindrom).
Ako dijete ima samo povišenu temperaturu koja se lako spušta bez jačih popratnih simptoma,
te je dobrog općeg stanja i uobičajeno se ponaša, tada se prvi dan bolesti rijetko može utvrditi
uzrok bolesti i nije nužno odmah ići liječniku.
Visina tjelesne temperature ne govori nam uvijek o težini stanja djeteta i zato pratimo druge simptome ili dob djeteta. Dijete je nužno što prije odvesti liječniku ako je mlađe od 3 mjeseca, ima zimicu i tresavicu, klonulo je ili bolno, pospano je ili se ne može razbuditi, ima neobičan osip, temperatura se ne može sniziti, ima jaku glavobolju i povraća ili ima ukočen vrat te otežano diše, stenje, pjeni i hvata zrak.’
Dr. Palčić omiljena je pedijatrica brojne djece i roditelja iz Poliklinike za dječje bolesti Helena. Članica je Hrvatskog liječničkog zbora, Hrvatske liječničke komore, Hrvatskog pedijatrijskog društva i Hrvatskog društva za pedijatrijsku nefrolgiju te pozvani predavač na brojnim stručnim, znanstvenim skupovima i tečajevima u Hrvatskoj i inozemstvu.
U nižem videu možete saznati više o dr. med. Ivi Palčić ali i saznati odgovore na neka zanimljiva pitanja!