Zatvori

Upišite svoje podatke kako biste otvorili korisnički račun

Osobni podaci
Sva polja su obvezna
Molimo upišite broj trenutno važeće police bez razmaka ili broj police koju ste ugovorili u zadnje tri godine
Kontakt podaci
/
Molimo unesite samo brojeve
PODACI ZA PRIJAVU

Ova web stranica prikuplja i koristi Internet Protocol (IP) adrese. Radi vaše sigurnosti dopušteno nam je zabilježiti vašu IP adresu preko koje se spajate na internet. Vaša adresa je 18.117.81.240.

Uvjeti korištenja  |  Informacije o obradi osobnih podataka
Zatvori
Nemate UNIQA korisnički račun? Registrirajte se
Zatvori

Upišite svoju e-mail adresu i dobiti ćete novu lozinku.

Zatvori

Upišite svoju novu lozinku.

 
Što zapravo znači brinuti o sebi?

Što zapravo znači brinuti o sebi?


Iako nas je kulturološko nasljeđe naučilo da je sebično sebe stavljati u prvi plan već da se najprije trebamo pobrinuti za sve druge: djecu, starije, prijatelje, posao, društvo, nastavi niz -  činjenica je da se najprije moramo pobrinuti za sebe – prvenstveno svoje zdravlje, fizičko i mentalno.

Kolektivizam koji je mnogima ukorijenjen u svijesti stalno nas podsjeća da smo dužni žrtvovati svoje potrebe kako bismo ugodili drugima, poštovati odluke skupine, držati se „zajedno“, oslanjati se na druge, trpjeti. No što ako nas obiteljske obveze previše iscrpljuju, ako nas prijatelj iznevjeri, ako ne znamo reći ne i nikad nemamo vremena za sebe jer previše dajemo, a premalo uzimamo? Ako sami sebi nismo  dobri, ne možemo biti dobri ni drugima!
 


žena uživa u glazbi



Brigu o sebi ne treba brkati sa sebičnošću ili egoizmom! Briga o sebi je svako ponašanje koje nam pomaže da izbjegnemo zdravstvene probleme, da  izoštrimo svoje mentalno i fizičko zdravlje većim samopoštovanjem, upravljanjem stresom i ukupnim blagostanjem.  

Ova ponašanja pomažu u osiguravanju ravnoteže u svijetu u kojem smo pretjerano stimulirani informacijama i očekivanjima: posao, karijera, obitelj, sve to treba savršeno funkcionirati i sva očekivanja treba ispuniti. Ako se tako postavimo prema životu, ne samo da nikada nećemo biti sretni jer nećemo znati uživati u malim trenucima koji sreću doista i čine, već ćemo narušiti vlastito zdravlje.

Zato je briga o sebi važan dio životnog stila koji nas održava zdravima, sretnima i usklađenijima s našim umom i tijelom. Jedino brinući se o sebi, možemo na pravi način brinuti i o drugima. Premda je briga o sebi vrlo individualna stvar, evo popisa nekoliko univerzalnih stvari koje već sutra možete početi prakticirati ako se želite uistinu početi brinuti o sebi.

 

Redovito posjećujte liječnika

Sistematski pregled jednom u dvije godine i posjeti ili konzultacije s liječnicima u slučaju bilo kakvih zdravstvenih tegoba trebaju biti na prvom mjestu vaše liste brige o sebi. To uključuje i fizičko i mentalno zdravlje.
Ovdje možete pročitati koji se preventivni pregledi preporučuju nakon navršene 40. godine života


Smanjite stres

Lako je reći, puno teže učiniti. Stres može biti uzrokovan prekomjernim izgaranjem na poslu, problemima kod kuće, a može ga izazvati običan obiteljski ručak ili neki nepredviđeni događaj poput sudara u prometu. Okidače stresa ne možemo u potpunosti isključiti iz života, ali se s njime možemo naučiti nositi. Prekomjeran stres, posebno kad smo mu izloženi dulje vrijeme istim intenzitetom, ozbiljno može naštetiti zdravlju.

Osim donošenjem nekih životnih odluka poput promjene posla ako nam postojeći izaziva svakodnevni grč u želucu ili prorjeđivanje susreta s rodbinom od koje nam se "diže kosa na glavi", svatko može naći neku tehniku za smanjenje stresa koja mu odgovara, poput vježbi disanja, meditacije, šetnji, vježbanja, bavljenja hobijem…


par uživa u prirodi
 

Družite se s prirodom

Nije dovoljno otići u prirodu, treba joj se prepustiti. Ako šetate šumom i razmišljate o nedovršenom poslu, u glavi se niste maknuli od svog radnog stola. Opustite se i uživajte u mirisima, bojama, zvukovima i osjetite mir koji vam samo priroda može pružiti. Kad biste redovito primjenjivali ovu „terapiju“, na posao biste se vraćali odmoreni, osvježeni i čista uma, otvorenijeg za ideje.

Sumnjate li u blagotvorno djelovanje prirode, znajte da je dokazano kako urbane zelene površine potiču fizičku aktivnost, povećavaju psihološko blagostanje i općenito poboljšavaju zdravlje i kvalitetu života ljudi. Nedostatak prirode, s druge strane doista može utjecati na vaše psihičko kao i fizičko zdravlje. Primjerice, znanstvenici su povezali nedostatak stabala u određenim stambenim četvrtima s povećanim rizikom od kardiovaskularnih bolesti. Kad bi vam odlazak u prirodu vikendom postao navika, imali biste se čemu veseliti cijeli tjedan!
 

Vježbajte

Uloga vježbanja u slučaju posvećivanja brige sebi nije bildanje mišića niti gubitak kilograma, već buđenje tijela: tjelesna aktivnost uzrokuje biokemijske reakcije u organizmu. Osim što blagotvorno djeluje na cijeli organizam, vježbanje potiče lučenje endorfina, hormona iz hipofize koji blokiraju bol, smanjuju apetit, stvaraju osjećaj euforije tijekom vježbanja, smanjuju napetost i anksioznost. Redovitim vježbanjem vaše tijelo se opskrbljuje novim zalihama takozvanog hormona sreće.

Koji tip vježbanja ćete odabrati – joga, trčanje, teretana ili nešto četvrto, izbor je na vama. Važno je pronaći aktivnost koja će vam s vremenom postati ugodna navika. Preporuke stručnjaka o primjerenim tjelesnim aktivnostima pročitajte na stranicama HZJZ.



žena priprema obrok
 

Hranite svoje tijelo i dušu

Dobra hrana ne znači nužno i kupovanje skupih namirnica u specijaliziranim dućanima – industrijski prerađena hrana često je skuplja od običnih namirnica koje ćete naći na placu! Umjesto da posegnete za gotovom pizzom iz dostave ili smrznutog pakiranja, sami umijesite tijesto i omiljene sastojke pobacajte po njemu. Vaša pizza bit će sigurno ukusnija od one kupovne, a bez sumnje i zdravija. Umjesto voćnog jogurta, uzmite obični i u njega umiješajte svježe voće i dobit ćete neusporedivo nutritivno vrjedniji obrok bez dodanih šećera.

Za kvalitetnu prehranu važno je držati se nekoliko jednostavnih pravila: jesti što više svježeg voća i povrća, koristiti što raznovrsnije namirnice, imati više manjih obroka i izbjegavati slatkiše, grickalice i pražnjenje hladnjaka u kasnim večernjim satima. Između obroka, a i natašte, dobro je popiti dovoljnu količinu tekućine, najbolje vode.

Zlatno pravilo u hrani, kao i u puno drugih stvari u životu je: umjerenost. Nemojte si uskratiti povremeno uživanje u kolačima ili krumpirićima, samo ih nemojte konzumirati u prevelikim količinama. Preporuke stručnjaka o pravilnoj prehrani pročitajte na stranicama HZJZ.

Kao što postoji hrana za tijelo, postoji i hrana za dušu. Ni tu, pak, nema univerzalnog recepta: svatko ima svoje metode „punjenja“ koji mu pružaju osjećaj ispunjenja. Nekome je to čitanje, nekome šah, nekome vrtlarenje. Bezbroj je načina na koji ćete ugoditi svojoj duši, a vi sami najbolje znate što volite i u čemu uživate. Pa, ako vam neka aktivnost ili hobi pričinja veliko zadovoljstvo, potrudite se naći više vremena koje ćete provesti hraneći svoju dušu. 


zagrljaj majke s djecom
 

Zagrlite se

Proteklo razdoblje s pandemijom i potresima utjecalo je na mentalno zdravlje svih nas. Nitko nije ostao neokrznut nezapamćenim događanjima u proteklih godinu i pol dana. Neke rane ne mogu zacijeliti same od sebe i zato je dobro posavjetovati se sa stručnjacima za mentalno zdravlje ako probleme ne možete riješiti sami.

Korisne savjete, zanimljiva iskustva i autentična svjedočanstva mladih možete pročitati na platformi Pukotine koja je pokrenuta prošle godine uz podršku UNIQA osiguranja. Zaogrnite se podrškom bez srama i straha, ona nam je svima potrebna.


 


 

 

Imate pitanja?

Info broj: (+385 1) 6324 200
Radno vrijeme Pon – čet: 8-16:30h; Pet: 8-14:00h

Planinska 13 A HR - 10 000 Zagreb
Radno vrijeme Pon – čet: 8-16:30h; Pet: 8-14:00h
Procjena štete Pon – čet: 8-16:30h; Pet: 8-14:00h

info@uniqa.hrProdajni uredi

Želite ponudu?

Mi ćemo za vas izračunati cijenu police i dostaviti ponudu u najkraćem roku. Molimo vas ispunite polja u nastavku:

* Ispunjavanjem podataka, dajete dozvolu za kontaktiranje UNIQA osiguranju d.d. Više!

Vaši podaci (ime, prezime, adresa elektroničke pošte) biti će obrađeni isključivo u svrhu ostvarivanja kontakta na Vaš zahtjev za izradom ponude osiguranja. Molimo prije nastavka pročitajte naše Informacije o obradi podataka http://gdpr.uniqa.hr

Kontaktirajte me!

Povezani članci

Zašto je nekim ljudima uvijek hladno i kako se zagrijati?

 Ako vam je neprestano hladno, provjerite imate li dovoljno sna, jeste li pod stresom i pročitajte savjete kako se zagrijati ako ste nepopravljivo zimogrozni

Opširnije
Mala škola ljubavi: kako biti sretan u paru, kad smo toliko različiti?

Kako biti i ostati sretan u vezi unatoč različitostima, navikama i karakternim osobinama? Mala škola ljubavi za sretno Valentinovo!

Opširnije
Zašto je vježbanje jedna od najvažnijih stvari koje možete učiniti za svoje zdravlje

Bilo kakva tjelesna aktivnost bolja je od nikakve, a evo i zašto

Opširnije
11 mitova o karcinomu dojke

Sve što trebate znati o raku dojke, prevenciji i nošenju s ovom bolešću koja je izlječiva u 98 posto slučajeva ako se otkrije na vrijeme!

Opširnije
Život nakon pandemije

Donosimo vam nekoliko savjeta o tome kako vratiti svoj život u uobičajenu pretpandemijsku svakodnevicu.

Opširnije
7 savjeta koji mogu poboljšati kvalitetu vašeg sna

Budite li se jutrima umorni, bolnog tijela i neraspoloženi? Ne brinite, uz malo truda moguće je poboljšati kvalitetu i trajanje sna na jednostavan i prirodan način.

Opširnije
Kroz igru i zabavu učite djecu o sigurnom ponašanju u prometu

Donosimo vam 10 savjeta kako svoju djecu naučiti da postanu sigurni sudionici u prometu. 

Opširnije
UZV dojki - imate li razlog za brigu?

Savjeti dr. med. Drage Ljubić, Zdravstveni centar Novamed


Opširnije
Moje dijete ima temperaturu - što učiniti?

Savjeti dr. med. Ive Palčić, Poliklinika za dječje bolesti Helena

Opširnije
Najpopularnije aplikacije za praćenje zdravlja

Tražite najbolje aplikacije za očuvanje svog zdravlja? Bilo da se brinete o svom tijelu ili o svom umu, ove stvari jednostavno morate isprobati!

Opširnije
Zdravlje nakon četrdesete: preporučeni preventivni pregledi

Donosimo preporuke na što biste trebali pripaziti nakon što uđete u peto desetljeće, iako možda nemate nikakvih zdravstvenih tegoba.

Opširnije
9 loših navika koje štete ženskom zdravlju

Neke svakodnevne navike kojih možda nismo ni svjesne s vremenom nam mogu prouzročiti zdravstvene teškoće 

Opširnije
Vodič kroz dodatno zdravstveno osiguranje

Najvažnija pitanja i odgovori o dodatnom zdravstvenom osiguranju: tko ga može ugovoriti i kako, te koliko košta polica

Opširnije
Vodič kroz dopunsko zdravstveno osiguranje

Najvažnija pitanja i odgovori o dopunskom zdravstvenom osiguranje: čemu služi, tko ga može ugovoriti i koje pogodnosti pruža

Opširnije
Kvalitetna prehrana najbolja je prevencija

Ono što jedemo određuje našu budućnost i kvalitetu života.

Opširnije
Zarazite se samo humorom i smijehom

Držite distancu, ali približite se osmijehom!

Opširnije
Nakon fizičkog zdravlja treba sačuvati i zdrav razum

Složili smo listu stvari koje nam mogu pomoći sačuvati mentalno zdravlje.

Opširnije
Razlike između dopunskog i dodatnog zdravstvenog osiguranja

Što je dopunsko, a što dodatno zdravstveno osiguranje, čemu služe i tko ih treba?

Opširnije
Kako pobijediti proljetni umor

Premda je proljeće godišnje doba kojem se svi veselimo jer se priroda budi i počinje novi životni ciklus, mnoge muči proljetni umor. Je li to mit ili našem organizmu doista treba neko vrijeme da se privikne na nove vremenske uvjete? 

Opširnije
Dobri razlozi za dodatno zdravstveno osiguranje za dijete – već od rođenja

S dodatnim zdravstvenim osiguranjem birate ustanovu i termin pregleda u renomiranoj zdravstvenoj ustanovi. Bez uputnica i lista čekanja.

Opširnije
Sedam najčešćih zabluda o zdravstvenom osiguranju

Boli glava od svih tih naziva i vrsta zdravstvenih osiguranja?

Opširnije
Sistematski pregled kao vaša prva dobra odluka

Sistematski pregledi sadrže kombinacije pregleda i pretraga

Opširnije
Zdravo dijete će biti zdrav i sretan čovjek

Temelji zdravih životnih navika stvaraju se još u dječjoj dobi.

Opširnije