Život nakon pandemije
Kada smo krajem prosinca 2019. godine u novinama i na internetu počeli čitati vijesti o nepoznatoj virusnoj bolesti u Kini, nismo mogli pretpostaviti kako su to bili počeci velikih promjena u cijelom svijetu s dalekosežnim posljedicama. Par mjeseci kasnije, u Hrvatskoj smo zabilježili i prvi slučaj zaraze korona virusom, a zatim je nastupio lockdown koji je promijenio sve – naš način života, rada i brige o zdravlju.
Danas, više od dvije godine kasnije, naučili smo živjeti drugačije. Iako pandemija nije službeno završila, počeli smo živjeti život najsličniji onome koji smo imali prije pandemije. Sve se čini kao prije, no svi smo svjesni kako je pandemija ostavila trag u nama te smo na razne načine svi osjetili njene posljedice. Kako biste vratili svoj život u uobičajenu pretpandemijsku svakodnevicu, donosimo vam nekoliko savjeta će vam pomoći da svoje fizičko i psihičko zdravlje vratite u ravnotežu.
Ograničite izloženost stresu
Stres je gotovo nemoguće izbjeći, no ono što možete učiniti je pronaći metode i naučiti načine kako se s njime uhvatiti u koštac. Kad osvijestite svoja ponašanja, razmišljanja i reakcije koje želite promijeniti, vaš se život uistinu može promijeniti na bolje. Na internetu su dostupni brojni savjeti, podcasti i iskustva drugih koji su uspjeli naučiti se nositi sa stresnim situacijama. Možete si pomoći vježbama disanja koje će vas smiriti i vratiti u sadašnji
trenutak. Meditacija je također odličan način kako naučiti sabrati misli i usmjeriti se prema onome što vam je bitno.
Više fizičke aktivnosti
Kada morate krenuti s nekom novom aktivnošću, a nedostaje vam motivacije, najteže je napraviti prvi korak. Odaberite neku fizičku aktivnost koja će vas najviše zabaviti. Hodanje, trčanje, yoga, pilates, aerobik ili teretana uobičajeni su načini da se održite u formi, a ne viđate li se s prijateljima često, možda je neka rekreacija poput tenisa ili badmintona u dvoje idealan način da spojite ugodno s korisnim.
Naspavani u novi dan
Mnogi od nas još nisu upoznati kako
je kvalitetan san vrlo važan za naše fizičko i psihičko zdravlje. Naučiti spavati nije lako jer mnogi od nas rade greške koje utječu na trajanje i kvalitetu sna, no već s nekim malim promjenama možete poboljšati kvalitetu vašeg sna. Vježbajte ujutro, izbjegavajte pića s kofeinom u popodnevnim satima, zaštitite oči od plavog svjetla mobitela i računala i spavajte u sobi koja je prozračena i hladnija.
Zdrava prehrana za sretniji život
Prakticiranje zdrave prehrane navika je koja će vam vrlo brzo pokazati svoj učinak. “Recept” je vrlo jednostavan - izbacite sve nezdravo iz svoje prehrane i uvedite više dnevnih porcija voća i povrća. Danas vrlo lako možete pronaći tisuće i tisuće
zdravih recepata i informacija o načinima prehrane koji će najbolje odgovarati vama i vašem stilu života. Za početak, probajte iz svoje prehrane izbaciti procesuirane namirnice (gotova jela, junk food) i slatkiše te ih zamijenite zdravijim obrocima.
Potražite pomoć kada vam je potrebna
Osjećate li da gubite kontrolu nad svojim životom – bilo da se radi o privatnim odnosima, zdravlju, prehrani, poslu ili financijama, nemojte se libiti potražiti pomoć. Ponekad će vam druženje s prijateljima napuniti baterije, razgovor sa stručnjakom definirati plan i program vježbanja, a financijsko savjetovanje može vam pomoći da pametnije uložite svoj novac. U situacijama kada vas nešto jako muči, bez obzira možete li to “nešto” definirati ili ne, dobro je potražiti pomoć liječnika, psihologa ili psihijatra. U našem društvu sve više i više ljudi odlazi na redovite razgovore sa svojim terapeutima i polako se gubi stigma koje je bila vezana uz ovakav oblik brige za sebe. Razgovori s ljudima koji su stručni odličan su način da počnete raspetljavati svoje probleme ili da počnete mijenjati ona ponašanja i razmišljanja koja vam štete.
Briga o mentalnom zdravlju
Tijekom pandemije, većina nas je sigurno više promišljala o stvarima koje su nam važne i koje želimo promijeniti, poput odnosa s drugima. Kvalitetna prijateljstva i poslovni odnosi na čvrstim temeljima preživjeli su i razdoblje socijalne izolacije dok smo odnose s kojima nismo zadovoljni preispitivali i možda prekinuli.
Bez obzira na to kakav ste tip osobe i kakav život vodite, važno je osjećati se dobro u svojoj koži i raditi na sebi. Tema mentalnog zdravlja je uslijed pandemije došla u prvi plan jer je gotovo svatko od nas u nekom trenutku osjetio tjeskobu zbog izvanredne situacije u kojoj smo se našli. Zato je važno sad se fokusirati na sebe i usmjeriti na stvari u kojima uživamo. Ponekad nas životne situacije odvedu u kroničan nedostatak vremena za hobije i omiljene aktivnosti, neispavanost, lošu prehranu i stres, no važno je u svakom danu pronaći bar 5 minuta u kojem ćete raditi ono što vas veseli i opušta.
Živimo u izazovnim vremenima gdje su rizik i neizvjesnost sastavni dio života. Današnji način života ali i društvena neizvjesnost svakome od nas nameće potrebu da se sami pobrinemo za sebe. Ugovaranjem životnog osiguranja ulažete u vlastitu budućnost i u sigurnost svoje obitelji pa vam preporučujemo ugovaranje životnog osiguranja u kojem ćete sami kreirati iznos i periodiku plaćanja.