Zašto je nekim ljudima uvijek hladno i kako se zagrijati?
Kad vani pojačaju minusi, nekim ljudima svaki izlazak znači susret s hladnoćom koju ne mogu pobijediti slojevima odjeće i umatanjem u kape i šalove. Čak i kod kuće, uz grijanje i toplu odjeću, zna im biti neprestano hladno, kao da im je tjelesni „termostat“ podešen samo za ugodne temperature. Zašto su neka tijela toliko osjetljiva na hladnoću i kako se zimogrozni mogu zagrijati?
Kad je hladno, naše krvne žile se sužavaju i arterijski tlak raste. Drhtanje se javlja kao obrambena reakcija tijela. Mišići se nekontrolirano stišću i opuštaju kako bi se stvorila toplina. Krv pojuri u unutarnje organe dok se cirkulacija u ekstremitetima smanjuje.
Može vam biti hladno ako ste pod stresom ili nedovoljno spavate
Osjećaj hladnoće ima veze i sa stresom jer i hormoni stresa sužavaju krvne žile, povećavaju krvni tlak i čine ruke i stopala hladnima. Puno sjedenja i nedostatak vježbanja pogoršavaju cirkulaciju krvi i tjeraju nas da drhtimo. Na percepciju hladnoće može utjecati i nedostatak sna. Ako premalo spavamo, naše tijelo oslobađa još više hormona stresa, ali ne samo to. Pojačava se apetit jer tijelo pokušava dobiti energiju iz drugih izvora. Bijele krvne stanice koje se bore protiv infekcija rade samo kad spavamo, pa nespavanje loše utječe i na naš imunitet.
Nedostatak željeza u krvi također može izazivati osjećaj hladnoće jer željezo pomaže cirkulaciju krvi i transport kisika po tijelu. Kad nemamo dovoljno željeza, ili kad štitnjača ne proizvodi dovoljno hormona, metabolizam se usporava i tijelo nam se ne može ugrijati što vodi do konstantnog osjećaja hladnoće.
Ako vam je neprestano hladno, provjerite jeste li pod stresom, imate li dovoljno sna i jeste li adekvatno odjeveni, a ako vas osjećaj hladnoće nikako ne napušta, možda je vrijeme da posjetite liječnika jer brojni zdravstveni razlozi mogu uzrokovati neprestani osjećaj hladnoće.
Hrana koja grije
Prema teoriji tradicionalne kineske medicine, hrana može biti hladna, svježa, neutralna, topla i vruća. Hrana nije određena svojom stvarnom temperaturom, nego učincima na tijelo osobe nakon konzumiranja. Za doručak u hladnim zimskim danima preporučljivo je pojesti toplu, kuhanu zobenu kašu s toplim začinima poput cimeta, kardamoma, đumbira, anisa ili sušene narančine kore.
Domaća juha, od sezonskog povrća, pileća ili goveđa, također je dobar izbor za ugrijati tijelo, a dodatnu toplinu pružit će vam hrana blago začinjena hrenom, čilijem, češnjakom ili lukom.
Zimi treba izbjegavati sirovo voće i povrće, pogotovo ako još nisu potpuno zreli. Iako sadrže mnogo vitamina, sirove namirnice imaju tendenciju hlađenja tijela. Iako ne postoji jedinstveni vodič za zdravu prehranu, postoji nekoliko osnovnih pravila kojih se možete pridržavati kako bi hladnoća zimi ostala vani.
Dovoljno se naspavajte, vježbajte, jedite toplu hranu i nosite pravu odjeću. Zvuči kao bakin savjet, ali djeluje. A ako vam je još uvijek hladno, evo nekoliko savjeta praktičara tradicionalne kineske medicine s kojima bi se sigurno složila i svaka baka:
Držite noge toplima: Bilo da se radi o dobrim cipelama, boci tople vode ili toploj kupki za stopala. Održavanje stopala toplima važno je kako bi se spriječilo širenje hladnoće na ostatak tijela.
Ostanite aktivni i vježbajte: To pomaže u jačanju cirkulacije, posebno kada je krvni tlak nizak.
Nosite šal: Grlo i vrat posebno su vrlo osjetljivi na hladnoću i imaju veliki utjecaj na ostatak tijela. Dobro ih zamotajte prije nego što kročite na hladnoću.
Tople kupke: Ako ste stvarno zamrznuti, priuštite si toplu kupku nakon koje je najbolje otići u krevet.
U uredu: Grijalica ili boca tople vode na nogama i termosica vrućeg čaja za vašim stolom grijat će vas čak i ako se ne krećete puno.
Kombinirajte toplo-hladno: U kombinaciji s toplinom, hladnoća također može biti zdrava. Hladan tuš nakon saune ili izmjenjivanje tople i hladne vode prilikom tuširanja jačaju imunološki sustav.