Zarazite se samo humorom i smijehom
Osmijeh je najkraća udaljenost između dvoje ljudi. (Viktor Borge) Zato držite distancu, ali približite se osmijehom. Ne košta vas ništa, a drugome može uljepšati dan! Dobar humor, malo sarkazma i puno smijeha je najbolji recept da ostanete pozitivni. Ako vas obuzima loše raspoloženje, bezvoljnost i tjeskoba, uzmite dozu humora i odmah ćete se osjećati bolje!
Da je smijeh lijek, odavno je poznato i dokazano, zato nastojte iz svake situacije izvući i njenu smiješnu stranu, koliko god vam se to u nekom trenutku činilo nemoguće! Smisla za humor nam kao naciji ne nedostaje, šale i dosjetke na račun koronavirusa i izolacije pljušte sa svih strana, dokazujući snagu ljudskog duha i u najtežim situacijama.
Evo nekoliko činjenica o humoru:
Djeca se smiju oko 300 puta dnevno, odrasli 15-ak puta.
Zvuk gromoglasnog smijeha je zarazan: humor i smijeh mogu izazvati domino efekt radosti i zabave.
Smijeh je moćan lijek.
Neke od zdravstvenih dobrobiti smijanja: potiče trenutno opuštanje, snižava krvni tlak, poboljšava imunološki sustav, rad mozga i štiti srce. Kad se nasmijemo, prirodne stanice ubojice, koje uništavaju tumore i viruse, povećavaju se zajedno s gama-interferonom (proteinom koji se bori protiv bolesti), T-stanicama (važnim za naš imunološki sustav) i B-stanicama (koje stvaraju antitijela koja se bore protiv bolesti).
Smijeh povećava kisik u krvi, što također potiče ozdravljenje. Koristan je za mentalno zdravlje jer smanjuje stres, depresiju, anksioznost i strah.
Podiže raspoloženje i povećava energiju.
Kad se ljudi zajedno smiju, osjećaju povezanost i lakše će prebroditi sve teškoće. Zato brakovi i veze mogu imati ogromnu korist od humora i smijeha.
"Kad se smijete, um, tijelo i duh se mijenjaju" Mark Twain
Smijeh, šala i vedrina lijekovi su samo za obične, svakodnevne brige i probleme koje smo previše uzeli k srcu.
Smiješkom se ne može prikriti bol, brige, patnje i problemi. Čovjek koji je duboko povrijeđen, traumatiziran ili teško bolestan, koji je izgubio voljenu sobu ili krov nad glavom, nije raspoložen za šalu. Tu pomažu topla ljudska riječ, suosjećanje, vedrina duha, staloženost, smirenost i potpora.
Smijeh ima golem psihološki utjecaj na stvaranje tople, ugodne i poticajne atmosfere
U takvoj atmosferi produktivnost i radni elan su puno bolji, kao i međuljudski odnosi. To vrijedi za odnose na poslu, ali i u obitelji. Zato, želite li da vaši kolege s posla ili klinci doma bolje surađuju, našalite se s njima koji put! Djeci ispričajte neku smiješnu anegdotu iz svog života, ne shvaćajte preozbiljno njihove male prijestupe i ne prekoravajte ih za svaku sitnicu! Ključno je da se sad svi u četiri zida osjećaju dobro u svojoj koži, ali i s drugima, i da se svađe i nesuglasice koje razaraju poslovni i obiteljski sklad izbjegnu konstruktivnim dogovorom i – humorom.
Loše strane humora
Ima humor i svoje loše strane, poput podsmijeha koji je obično začinjen cinizmom, agresivnog humora ili zadirkivanja i samopodcjenjivačkog humora. Oni nam nisu urođeni - češće ih preuzimamo, učimo od drugih i koristimo kao obrambene mehanizme. Njih treba izbjegavati jer čine upravo suprotno od zdravog humora i smijeha – podrivaju i razaraju međuljudske odnose.
Stoga, zadržite dobar smisao za humor i darujte osmijeh kad god možete.