Čitanjem znanstvenih članaka i činjenica saznat ćete, primjerice, da se svake godine u svijetu koristi čak 500 milijardi plastičnih vrećica i da 13 milijuna tona plastičnog otpada svake godine završi u morima i oceanima! Takve šokantne brojke svakog odgovornog pojedinca trebale bi navesti da se zapita koja je njegova uloga u svemu tome i kako svojim ponašanjem može ublažiti štetu koje čovječanstvo nanosi planetu na kojem živimo.
Ekološki otisak je indikator kojim mjerimo utjecaj ljudi na planet. Računa se u globalnim hektarima pri čemu tragamo za odgovorom koliko je potrebno površine da zadovoljimo sve naše potrebe (energija, transport, hrana, otpad, infrastruktura, voda i drugo).
Global Footprint Network ima svoj kalkulator i možete ga pronaći ovdje ako vas zanima koliki je vaš utjecaj na planet. https://www.footprintcalculator.org/
Uvijek nosite sa sobom platnenu vrećicu kako u kupnji ne biste kupovali plastičnu. Jednoj plastičnoj vrećici treba 1000 godina da se razgradi.
Obratite pozornost na materijale u koje je proizvod upakiran i umjesto jeftine plastične ambalaže što više koristite staklenke, biorazgradivu i povratnu ambalažu. Ponekad plastičnu ambalažu ne možete izbjeći, no kod pojedinih proizvoda često možete birati između plastične i kartonske ambalaže. Primjerice, kada kupujete deterdžent za rublje kupite onaj u kartonskoj ambalaži koja se lakše reciklira od plastike.
Osim što dolazi u plastičnima bocama, za izvlačenje, punjenje i slanje flaširanih boca već se troše ogromni resursi koriste diljem svijeta. Nabavite bocu od nehrđajućeg čelika (termosicu) za višekratnu upotrebu i napunite je vodom iz slavine prije napuštanja kuće.
U Hrvatskoj se godišnje u prosjeku baci 75 kilograma hrane po stanovniku. To je ogromna količina koja se može reducirati planskim kupovanjem.
Svatko od nas godišnje proizvede 400 kilograma otpada koji, ako se pravilno je odvaja, završava kao neupotrebljivo smeće. Zato je važno kupovati mudro, što manje bacati, i odvajati otpad.
Stoga moramo odvojeno prikupljati i odlagati posebne skupine otpadnih materijala: papir, staklo, plastiku, metal, bio-otpad te građevinski, glomazni i EE (električni i elektronički) otpad - jer ih jedino tako možemo pravilno pripremiti za postupke oporabe.
Dotrajali namještaj, staru odjeću, ukrase koji su vam dosadili – sve to možete vrlo jednostavno proslijediti dalje umjesto da čekate glomazni otpad. Na društvenim mrežama možete naći grupe poput Sharing is caring u kojima se poklanjaju stvari i bez sumnje ćete udomiti svaki predmet koji vam je viška. Grupa je napravljena kako bi se potaknula kružna ekonomija i život sa što manje otpada, umjesto konzumerizma i konstantne potrebe za kupovinom, najčešće jeftinih predmeta, i njihovog bacanja.
Još nekoliko malih stvari koje mogu učiniti veliku razliku: ne puštajte da voda teče iz slavine dok perete zube ili se brijete; za kupanje koristite tuš jer se troši i 50% manje vode nego kupanjem u kadi, ako posuđe perete ručno, najprije namočite i operite spužvicom i deterdžentom, a tek onda otvorite vodu i isperite. Ugasite rasvjetu u prostorijama u kojima ne boravite. Isključujte iz utičnica apsolutno sve uređaje koje trenutno ne koristite. Čak i u “stand by” režimu, uređaji troše određenu količinu struje.
Ako odlučite ostaviti vašeg limenog ljubimca kod kuće samo dva dana u tjednu smanjit ćete emisiju stakleničkih plinova i do 750 kilograma godišnje. Ta dva dana umjesto automobila odlučite se za bicikl ili javni prijevoz, a možete se odlučiti i za carpooling koji i kod nas postaje sve popularniji.
Info broj: (+385 1) 6324 200
Radno vrijeme Pon – čet: 8-16:30h; Pet: 8-14:00h
Planinska 13 A HR - 10 000 Zagreb
Radno vrijeme Pon – čet: 8-16:30h; Pet: 8-14:00h
Procjena štete Pon – čet: 8-16:30h; Pet: 8-14:00h
Mi ćemo za vas izračunati cijenu police i dostaviti ponudu u najkraćem roku. Molimo vas ispunite polja u nastavku: