Sve manje ili nimalo vremena posvećujete sebi, osjećate da nemate energije za hobije i prijatelje, a uz to vas muči grižnja savjesti. Umorni ste, istrošeni i nezadovoljni, a takvo stanje može vas dovesti do poremećaja spavanja ili depresije.
Za izlaz iz opisanog stanja važno je kritički preispitati osobna uvjerenja. Jesu li, primjerice, uvjetovana vlastitim odgojem u kojem je majka bespogovorno brinula za obitelj pa ste nesvjesno i sami preuzeli tu ulogu stavivši sebe na zadnje mjesto? Slijedite li nerealne ideale? Osjećate li grižnju savjesti ako ne napravite sve što se „od vas očekuje?“ Sve su to projekcije koje ne moraju imati nikakve veze sa stvarnošću.
Da biste se osjećali slobodno i zadovoljno trebate sa sebe skinuti teret odgovornosti i podijeliti je s drugima.
Važno je pogledati sebe: Koliko toga svakoga dana odradim? Kojim sve obavezama balansiram? U partnerskom odnosu treba što detaljnije objasniti sve što svakodnevno radimo. Planiranje i organizaciju svih zadataka treba učiniti vidljivima. Druga osoba treba znati što sve radite i koliko vam vremena i energije oduzima da bi uopće bila svjesna koji pritisak vam to stvara na svakodnevnoj bazi.
Mnogim ženama je to teško jer se poistovjećuju sa „svojim“ zadacima i često misle da su jedino one kompetentne obaviti ih. Ako se, na primjer, dogovore s partnerom da će on odvesti dijete u vrtić, misle da to neće obaviti kako treba jer osim što treba odvesti dijete u vrtić, tu je i ruksak koji treba spakirati, užina koju treba pripremiti…
Kad partneru detaljno objasnite što svakoga dana radite da bi obitelj funkcionirala, delegirajte zadatke. Većina partnera opravdat će se što nije obavila neki kućanski posao jednostavno zato jer im nitko nije rekao da to trebaju napraviti. Pa onda im recite, ali unaprijed: ako treba, napravite popis stvari koje će svakoga dana napraviti, poput iznošenja smeća, kupnje namirnica ili vođenja djeteta na trening. Pročitajte kako komunicirati s članovima obitelji oko pravednije raspodjele kućanskih poslova.
Ne želite pozivati u goste jer stvari kod kuće izgledaju kaotično? Kad se bavite menadžiranjem obitelji, nemoguće je da sve bude savršeno. Smanjite očekivanja i riješite se iluzije da svi očekuju savršenstvo. Ono je samo u vašoj glavi, poput ideje da rođendanska torta za vašeg trogodišnjaka mora biti u obliku jednoroga u duginim bojama. Savršenstvo postoji samo na televiziji, u stvarnosti će vaše dijete biti potpuno zadovoljno ako mu napravite jednostavnu čokoladnu tortu.
Dogovaranje s drugim roditeljima o prevoženju djece na zajedničke aktivnosti također smanjuje mentalno opterećenje i stvara vrijeme za sebe. Ne trebate sve uvijek odraditi sami. Sve dok si to možete priuštiti, pomoć u kućanstvu može biti zlata vrijedna. Čak i robotski usisavač može učiniti čuda ako tih pola sata koje biste inače proveli usisavajući provedete čitajući knjigu ili uživajući u toploj kupki.
Svoju djecu od malih nogu možete naučiti da stavljaju prljavu odjeću u košaru za rublje ili da svaku večer prije spavanja pospreme svoje igračke. Sve to može smanjiti mentalno opterećenje, a ujedno učite djecu da samostalno preuzimaju obaveze i gradite njihovo samopoštovanje. Kad postanu tinejdžeri, neka zarade svoj džeparac obavljanjem poslova koje ste unaprijed dogovorili.
Roditeljstvo je samo po sebi težak i zahtjevan posao, no još je teže ako ste samohrani roditelj ili roditelj djeteta s teškoćama u razvoju. Ako nemate partnera, može vam pomoći povezivanje s drugim samohranim roditeljima. U Hrvatskoj postoji nekoliko udruga kojima se možete obratiti za pomoć, kao i udruga koje povezuju roditelje djece s teškoćama u razvoju. Također, postoje i organizacije koje vam mogu pomoći na vašem roditeljskom putu. Popis možete pronaći ovdje.
Info broj: (+385 1) 6324 200
Radno vrijeme Pon – čet: 8-16:30h; Pet: 8-14:00h
Planinska 13 A HR - 10 000 Zagreb
Radno vrijeme Pon – čet: 8-16:30h; Pet: 8-14:00h
Procjena štete Pon – čet: 8-16:30h; Pet: 8-14:00h
Mi ćemo za vas izračunati cijenu police i dostaviti ponudu u najkraćem roku. Molimo vas ispunite polja u nastavku: