Hrana koja podiže raspoloženje
Umorni ste i nedostaje vam energije? Nutricionistica dr. Claudia Nichterl objašnjava koja hrana daje energiju zimi i pomaže tijelu da proizvodi hormon sreće serotonin.
Nitko nije imun na zimski blues. Nedostatak svjetla zimi može brzo opteretiti um. Uz
tjelovježbu, svježi zrak i što više dnevnog svjetla, važnu ulogu u borbi protiv neraspoloženja ima i prehrana.
“Zimi mnogi vole jesti tjesteninu s masnim umakom ili teška, bogata jela”, kaže bečka nutricionistica dr. Claudia Nietzsche. “Kombinacija ugljikohidrata i masti čini nas tromima. Bolja su variva ili juhe s visokim udjelom povrća, koje zatim oplemenite, primjerice, kvalitetnim maslinovim uljem ili uljem od oraha.”
Pravi sastojci čine razliku. Prilikom odabira namirnica posebno je važno obratiti pozornost na namirnice koje sadrže
protein triptofan . "Triptofan je aminokiselina koja pomaže našem tijelu da proizvodi
hormon sreće serotonin ", objašnjava Nichterl. “Može se naći u bundevama, jajima, mahunarkama, ribi, orašastim plodovima i zobenim pahuljicama. Početi dan toplom voćnom kašom dobar je prvi korak.”
Stručnjakinja otkriva koje nam namirnice daju potrebnu energiju i pomažu nam da zimu provedemo u boljem raspoloženju.
1. Jedite u duginim bojama
„U principu, što je šarenija hrana na tanjuru, to bolje“, kaže Nichterl. „Čak i u hladnoj sezoni dobivate puno boja koristeći
sezonske namirnice. S jedne strane tu su
zimske salate kao što su radič i rukola. S druge strane, u korjenastom povrću možete pronaći mnogo sunčanih i zemljanih tonova. U mrkvi, pastrnjaku, bundevama, celeru, cikli.” Iako je ponuda voća oskudnija nego u toplijim mjesecima, nemojte ga se odreći: “Osim jabuka i krušaka, možete konzumirati
kompote ili sušeno voće.”
2. Savršena kombinacija: proteini s povrćem
„Proteini osiguravaju mnoge važne aminokiseline. Povrh toga, čine nas budnijima i aktivnijima.“ Proteini se ne nalaze samo u ribi i mesu, već i u (pseudo)
žitaricama kao što su amarant, quinoa, proso i pir.
„Važno je
kombinirati bjelančevine s povrćem, a ne masnoćama.“ Stručnjakinja savjetuje kako pripremiti brz i uravnotežen obrok: file od ribe koja sadrži lako probavljive bjelančevine se može vrlo brzo skuhati na pari, u juhi ili prepržiti na tavi i idealno ga je poslužiti uz povrće i malu količinu krumpira ili riže. Dobit ćete uravnotežen obrok koji, osim vitamina D, osigurava mnoge važne hranjive tvari.”
3. Rotkva za bolje raspoloženje
Crne i bijele rotkve (daikon) jačaju
probavni sustav, a njihova eterična ulja pomažu u čišćenju
dišnih puteva. “Rotkva ima odličan okus kad je kuhana”, kaže Nietzsche. „Možete je jednostavno dodati u juhu ili ispeći s lukom i malo kurkume – tako pripremljena ima okus sličan prženom krumpiru, no probavljivija je i hranjivija.“
4. Kruška za hidrataciju sluznice
Zagrijavanje zraka zimi isušuje naše sluznicu pa nas može mučiti grlobolja i suhi kašalj. Preporuka za međuobrok je kompot od krušaka: "Prema tradicionalnoj kineskoj medicini, kruške je idealna za hidrataciju sluznice."
5. Koncentrirane juhe kao izvor energije
“Možete piti juhe od povrća, piletine ili govedine tijekom dana. Juhe vas ne zagrijavaju samo iznutra, već pružaju i mnoge vrijedne
minerale i vitamine ”, savjetuje Nichterl. Ovako možete žlicom ukloniti loše raspoloženje.
6. Toplo mlijeko s medom kao napitak sreće
Ovaj klasik koji se često priprema prije spavanja sadrži puno triptofana. Laktoza i med pomažu da još brže stigne do mozga. Napitak sreće brzo se priprema i izvrsnog je okusa.
7. Mirisno bilje za podizanje raspoloženja
Čaj od gospine trave često se preporučuje za suzbijanje neraspoloženja. “ Pozitivno djeluju i mirisne
ljetne trave poput matičnjaka, metvice ili ružmarina koje prelijete vrućom vodom. Ili pripremite čaj od
latica ruže ”, kaže Nichterl. Ako vam je potrebna energija, probajte topli
napitak od đumbira. "Jednostavno skuhajte dvije ili tri kriške đumbira, dodajte malo limuna i meda.“
Ukratko:
Nutritivno vrijedne namirnice i puno boja na tanjuru pomažu kod zimskog bluesa. Triptofan se nalazi u bundevama, jajima, mahunarkama, orašastim plodovima, zobenim pahuljicama i ribi te pomaže tijelu da proizvodi hormon sreće serotonin.
Za pripremu divnih juha koristite zimsko povrće. Gutljaj čaja od osušenog ljetnog bilja poput matičnjaka, gospine trave ili latica dodatno će
uljepšati sive zimske dane.
(Članak preuzet s
uniqa.at/carpediem)