Kontrolirate li svoj novac ili on kontrolira vas?
Slabo ili nikakvo financijsko znanje jako je skupo. Vodi nas u prezaduženost, a prezaduženost u kašnjenje s plaćanjem računa, daljnje gomilanje dugova i stres. Slaba financijska pismenost i prezaduženost povećavaju rizik od siromaštva i zato je iznimno važno znati upravljati novcem.
U nastavku donosimo važne korake u postupanju s novcem koje će vam olakšati financijske brige na duge staze. Kontrola nad trošenjem nije lak zadatak, pogotovo ako ste dosad s novcem postupali stihijski. Kao i u bilo kojoj životnoj odluci, za njeno ostvarenje važna je disciplina i stjecanje zdravih financijskih navika.
Osobni financijski plan
Prije svega, trebate imati osobni financijski plan. On mora sadržavati sve vaše prihode (zaradu) i obavezne rashode (račune za stanovanje i režije, hranu i ostale obavezne stavke) kako biste mogli pratiti sve vaše primitke i izdatke.
Izradom i korištenjem osobnog financijskog plana počet ćete kontrolirati svoj novac, umjesto da on kontrolira vas, trošit ćete unutar granica svojih mogućnosti i lakše ćete ostvariti svoje financijske ciljeve.
Odredite financijske ciljeve
Dosad vam je novac klizio kroz ruke, no izradom financijskog plana možete pratiti svoje troškove i vidjeti gdje najviše „curi“. Primijetit ćete stavke bez kojih sigurno možete preživjeti, primjerice račune za impulzivne kupnje zbog kojih ste i ovaj mjesec ispeglali karticu.
Više o impulzivnom trošenju i kako ga kontrolirati pročitajte
ovdje. Odredite svoje ciljeve: to može biti izdvajanje za štednju koju kasnije možete iskoristiti za željeno putovanje, koristan tečaj, životno osiguranje ili štogod želite. Najvažnije je da uspostavite kontrolu nad novcem kojim raspolažete.
Najprije podmirite račune
Kad krenete s financijskim planiranjem, pazite da svaki mjesec najprije podmirite račune za režije, stanovanje i sl. Vidjet ćete koliko trošite na namirnice – ovo je jedna od „rupa bez dna“ ako kupovinu hrane i nužnih potrepština ne obavljate planski, primjerice jednom tjedno, umjesto svakoga dana.
Planskim kupovanjem izbjeći ćete priliku da usput pokupujete gomilu „nepotrebnih“ stvari koje vam se naizgled ne čine kao velika stavka u budžetu, no ako pratite troškove vidjet ćete koliko se takvih izdataka može nakupiti čineći iznos koji ste svaki mjesec mogli, primjerice, staviti na stranu za ljetovanje ili putovanje.
Trošite unutar svojih mogućnosti
Najvažnije pravilo financijskog planiranja je: trošite unutar svojih mogućnosti. Ne zadužujte se prekomjerno jer ćete se nagomilanih dugova teško riješiti. Ako baš morate kupovati na rate, činite to planski i ne zadužujte se ponovno dok ne otplatite postojeći kredit.
Crni fond
Ako nemate nešto ušteđenog novca na raspolaganju za neočekivane situacije, možete se lako naći u neugodnoj situaciji. Kvarovi kućanskih uređaja, servisiranje i popravak automobila, putovanja za djecu – sve su to troškovi koji mogu značajno opteretiti vaš budžet ako niste spremni za njih. Ponovno zaduživanje ili ulazak u minuse može biti jako stresno, pa da biste to zbjegli, počnite štedjeti.
Ne moraju to biti veliki iznosi, na početku krenite s malim, pa ovisno o mogućnostima svakog mjeseca izdvajajte određeni iznos koji ćete rezervirati za krizne situacije. Najbolje je da otvorite štedni račun i ugovorite trajni nalog kojim će se svakog mjeseca određen iznos prebacivati na taj račun.
Mislite na budućnost
Život je nepredvidiv i nitko ne može znati što će mu se sutra dogoditi – zato je dobro misliti i na neočekivane situacije poput gubitka posla, bolesti, ozljede pa čak i najgoreg, smrti, i što učiniti da ni u kojem slučaju ne ugrozite svoju ili financijsku stabilnost obitelji.
Ugovaranje životnog osiguranja je odličan način da se pobrinete za sigurnost svojih najdražih i zaštitite ih za slučaj ako se vama nešto dogodi, no ujedno vam novac koji izdvajate za životno osiguranje po isteku osigurateljnog razdoblja može poslužiti za nadopunu mirovine ili neku drugu namjenu.
Ovisno o svojim mogućnostima, potrebama ili željama, možete ugovoriti životno osiguranje po svom izboru – od
mješovitog do riziko životnog osiguranja.
Zaključak: financijskim planiranjem do izvjesne budućnosti
Planirajte budućnost i kontrolirajte svoj novac i živjet ćete s manje stresa i više radosti. Prednosti financijskog planiranja su:
- Kontrolirate novac, umjesto da novac kontrolira vas
- Pratite primitke i izdatke
- Lakše ostvarujete financijske ciljeve
- Trošite unutar granica svojih mogućnosti
- Kontrolirate potrošnju i uočavate nepotrebne troškove
- Izbjegavate prezaduživanje
- Spremni ste na neočekivane situacije
- Smanjujete stres zbog financija