Ne dajte ekranima da izgladne vaše srce
Jesper Juul, poznati obiteljski psihoterapeut napisao je zanimljiv tekst na temu obiteljskog života, mobitela i drugih ekrana. Elaborira čovjek kako i zašto su nam djeca uskraćena našim cjelodnevnim blejanjem u mobitel, laptop, TV…i kako se taj naš „poremećaj pažnje“, u kojem se fokusiramo na predmet o kojem smo ovisni, umjesto na potrebu djeteta koju odgađamo jer „moramo pročitati još samo jedan mail“, ili „odgovoriti na poruku“, odražava na razvoj naše djece.
Predlaže on i konkretna rješenja za naše ovisnosti o gadgetima s ekranima, a jedan od njih je određivanje vremena bez telefona, postavljanjem kutije u hodniku u koju bi svi članovi obitelji odlagali svoj uređaj.
http://www.medijskapismenost.hr/jesper-juul-pametni-telefoni-tableti-izgladnjuju-nasa-srca/.
Budimo uzori našoj djeci
Podsjetilo nas je to na seriju „Better call Saul“ u kojoj brat glavnog lika obolijeva od „alergije na elektromagnetizam“ i svaki posjetitelj mora u poštanskom sandučiću ispred kuće ostaviti sve uređaje koji sadrže bateriju prije nego što prekorači prag njegove kuće. Lik, dakako, nema ni struje u kući, a za žešćih napada „alergije“ zaogrne se aluminijskom dekom za spašavanje, koju mu njegov brat čak uspije ušiti s unutarnje strane odijela…
Priznali mi to sebi ili ne, previše vremena provodimo pred ekranima, a premalo zavirujemo u oči naše djece. Djeci su prvi uzori njihovi roditelji, pa ako ne želimo da previše vremena provode pred ekranima, i sami trebamo odložiti svoje mobitele, zatvoriti laptope i isključiti televiziju. Osim toga, pretjerano gledanje televizije, tvrde stručnjaci, šteti razvoju mozga kod male djece.
Djecu mlađu od 2 godine držati podalje od ekrana
Američka Pedijatrijska Akademija i Kanadsko Društvo Pedijatra slažu se da djeca do 2 godine starosti ne bi uopće smjela biti izložena utjecajima tehnologije, djeca od 3 do 5 godina starosti bi trebala imati ograničen pristup tehnologiji na jedan sat dnevno, a djeca i adolescenti od 6 do 18 godina ne bi smjeli provoditi više od 2 sata dnevno pred različitim ekranima - prenosi
Huffington Post.
Razloga ima više, od činjenice da znanstvenici tvrde da pretjerano izlaganje tehnologiji direktno uzrokuje različite teškoće kod djeteta - poremećaj manjka pozornosti, kašnjenju u kognitivnom razvoju, otežano učenje, povećana impulzivnost kod djeteta i smanjena sposobnost kontroliranja osjećaja i ponašanja. Pretjerano izlaganje djece ekranima može uzrokovati poremećaje spavanja i dovesti do pretilosti (prema Eurostatu u Hrvatskoj je čak 24 posto prekomjerno teške i 13 posto pretile djece, što je ukupno više od trećine maloljetnika), agresivnosti i ovisnosti.
Hrvatski predškolci provode 2,4 sata dnevno pred ekranom
Kako po pitanju male djece i ekrana stojimo u Hrvatskoj? Nedavno su Poliklinika za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba i Hrabri telefon proveli prvo nacionalno istraživanje o predškolskoj djeci pred malim ekranima. Istraživanje je provedeno u vrtićima diljem Hrvatske tijekom 2016. i 2017. godine, a rezultati se temelje na uzorku od 655 roditelja djece u dobi od 18 mjeseci do sedam godina.
Istraživanjem je obuhvaćen prigodan uzorak sudionika iz ruralnih i urbanih sredina na području različitih dijelova Republike Hrvatske.
Rezultati su pokazali da predškolci provode pred ekranom 2,4 sati radnim danom te 3 sata vikendom. Čak 90 posto djece mlađe od sedam godina koristi elektroničke uređaje prije spavanja, a polovina roditelja ne zna procijeniti jesu li elektronički uređaji štetni ili korisni za njihovu djecu. Četvrtina roditelja svojim predškolcima ne postavlja pravila vezano uz korištenje elektroničkih uređaja i tek svaki četvrti roditelj osigurava programe koji prate aktivnost djeteta i koji blokiraju neprimjerene sadržaje.
Ograničite vrijeme pred ekranom i budite prisutni
Počnite s primjenom odmah, jer djeca brzo rastu, a nitko ne želi odrastati s uvjerenjem da je roditelju manje važan od telefona! Za sva ostala pitanja o medijskoj pismenosti koja je postala abeceda 21. stoljeća, odgovore pronađite na odličnom
portalu.