Zašto je djecu bolje odvesti u prirodu nego u šoping centar
Odgovor na pitanje iz naslova jednostavan je, pogotovo u vrijeme kad smo zbog izloženosti virusu dužni odgovorno se ponašati i izbjegavati posjete šoping centrima, ako to nije doista nužno, a ako i jest, nećemo voditi djecu koja vole sve dodirivati. No, čak i u „mirnodopsko“ vrijeme jasno nam je svima da je djecu bolje odvesti u prirodu nego pred šarene izloge dućana.
Zamislimo malu Miju (3) u dva scenarija. U prvom su je roditelji odveli u šoping centar, gdje je vrlo brzo imala tantrum jer željela igračku koji joj roditelji naposljetku nisu kupili, no Mijin ispad s bacakanjem po podu trgovačkog centra i urlanjem neće im ostati u lijepom sjećanju.
U drugom scenariju roditelji su Miju odveli na planinarenje. Iako je uspon bio lagan i prilagođen njenom uzrastu, Mia se vrlo brzo zasitila hodanja pa je nakon malo cendranja završila na tatinim leđima. Kad se odmorila, nastavila je sama hodati. Putem je mirisala cvijeće, trčala za leptirima, osluškivala ptice, a po povratku kući slatko je spavala jer se od boravka na svježem zraku i kretanja dobro umorila.
Kada djeca usvoje naviku odlaska u prirodu, velika je vjerojatnost da će je zadržati tijekom čitavog života i obratno, ako su u djetinjstvu vikende provodila u trgovačkim centrima, zatvorenim igraonicama i pred ekranima, priroda će im biti strana, a djeca će ostati zakinuta za divna iskustva koja itekako pozitivno utječu na njihov razvoj. Postoji i izraz za to: sindrom deficita kontakta s prirodom. Roditelji ga toleriraju zbog vlastite prezaposlenosti, straha za sigurnost djece i komocije – dok je dijete u igraonici, možemo piti kavu u kafiću pored, no dok je u prirodi, moramo biti s njim! Zato, kavu u termosicu i put prirode! Evo samo nekoliko dobrih razloga za to:
Djeca razvijaju empatiju prema drugim živim bićima
Šetnjom u prirodi djeca upoznaju biljke i životinje, a bliskim kontaktom razvijaju i ljubav prema njima koja je preduvjet za podizanje njihove svijesti o važnosti brige i očuvanja prirode! Želite li dijete koje se boji svake mušice i vrišti kad vidi pauka na plafonu ili malog ekologa koji uživa promatrajući ponašanje životinjica u njihovom prirodnom okolišu? Istraživači s američkog sveučilišta Cornell zaključili su da djeca koja prije 11. godine borave u prirodi - planinareći, kampirajući, loveći ribu i sl. - izrastu u ljude koji se brinu o prirodi, za razliku od djece koja u ranoj dobi nisu provodila vrijeme u prirodi.
Najzdravija igra je igra u prirodi
Za manje pretilosti, više spretnosti i zdrave igre, dijete se mora kretati i boraviti u prirodi. Koliko se današnje djece zna popeti na drvo ili preskočiti potok? Najčešće ih u tim poduhvatima sprečavaju roditelji u brizi za njihovu sigurnost, zaboravljajući na puno veću štetu koje njihovom fizičkom i psihičkom zdravlju može nanijeti dugotrajno sjedenje pred ekranom. Dijete treba istraživati, padovi i razbijena koljena dio su sretnog djetinjstva. Neka se valjaju u travi, neka se uprljaju, neka se nauče popeti na drvo, to je najbolji način da razvijaju motoriku, kreativnost i maštu!
Boravak u prirodi usrećuje
Dokazano je da boravak u prirodi smanjuje stres i anksioznost. Istraživanja iz raznih krajeva svijeta pokazuju da nesputano i spontano igranje u prirodi donosi značajna poboljšanja na planu učenja, pamćenja, kreativnosti i duševnog blagostanja. To znači bolje ocjene u školi, a manje depresije, anksioznosti i pomanjkanja pažnje s hiperaktivnošću. Igranje u zelenilu poboljšava i međuljudske odnose, suradnju i toleranciju.
Planiranje vikend izleta povezuje cijelu obitelj
Umjesto da provedete vikend u pospremanju, čišćenju i odrađivanju tjednih zaostataka s poslom dok djeca za to vrijeme „vise na ekranima“, isplanirajte izlet. Obližnja šuma, planina ili park prirode mogu biti idealno mjesto da se zbližite s članovima obitelji s kojima tijekom tjedna ionako provodite premalo (kvalitetnog) vremena. Djecu možete motivirati na različite načine: planiranjem piknika, ručkom u planinarskom domu s čarobnim pogledom, fotografiranjem, istraživanjem…Neka to bude tek prva u niza nezaboravnih obiteljskih pustolovina u kojima ćete svi napuniti baterije.