Kako pripremiti dijete za školu
Ljetni praznici bliže se kraju, školarci i roditelji odbrojavaju dane do početka nove školske godine 7. rujna. Konačna odluka o primjeni jednoga od tri scenarija za početak škole ovisi o epidemiološkoj situaciji. Prvi scenarij predviđa da se nastava pretežito odvija “uživo” uz mogućnosti primjene nastave na daljinu za pojedine grupe učenika i studenata. Drugi scenarij uključuje Mješoviti model nastave, a zasniva se na kombinaciji nastave “uživo” i nastave na daljinu, ali tako da svi imaju elemente e-učenja. Treća je mogućnost da se nastava pretežito provodi na daljinu, posredstvom tehnologije, uz mogućnosti vrednovanja na daljinu.
Koji god model bude u primjeni, djecu treba pripremiti za školu. Posebno prvašiće, kojima
prvi razred označava životnu prekretnicu na kojoj će se neki snaći bolje od drugih, a na roditeljima je da svojim mališanima olakšaju ulazak u školske klupe. Kako bi početak školske godine prošao što bezbolnije, potrebno je što više razgovarati s djecom i mijenjati ljetne navike, kako im prvi „radni“ tjedan ne bi bio prevelik šok. Donosimo nekoliko praktičnih savjeta kako pripremiti klince za školu i cijeloj obitelji olakšati prve tjedne školske godine u kojem razbibrigu zamjenjuju obaveze.
Pokažite razumijevanje za dijete kojem promjena svakodnevice teško pada
Većina djece jedva čeka krenuti u školu i ponosni su što postaju đaci. Ne mogu dočekati da svoju novu torbu, bilježnice i knjige ponesu u razred i upoznaju nove prijatelje. Sramežljivoj i povučenoj djeci prvi dan škole može biti poprilično stresan, posebno ako u razredu nemaju nekog starog prijatelja iz vrtića, pa možete očekivati suze i tugu. Sve je to normalno. Važno je da vašeg malog introverta, kao i u drugim životnim situacijama koje u njemu izazivaju tjeskobu, nipošto ne kritizirate i uspoređujete s drugom djecom, već im pružite razumijevanje i ohrabrenje kako bi stekli potrebno samopouzdanje i uspješno se uklopili u novi kolektiv. Kako podržati introvertirano dijete, pročitajte
ovdje.
Razgovarajte afirmativno o školi i podijelite vlastite uspomene s djetetom
Kako bi dijete što lakše prihvatilo novu okolinu, važno je da mu o školi pričate afirmativno. Podijelite s njim sjećanja na vaš prvi dan u školi i kako ste se osjećali. Dijete će se oduševiti ako mu kažete da ste s nekim od svojih osnovnoškolskih prijatelja i dalje bliski i poželjet će i samo izgraditi jedno takvo prijateljstvo. Ispričajte mu svoje lijepe uspomene i bodrite ga da podijeli s vama svoje prve dojmove i doživljaje. Sjajno je ako se djetetu (i roditeljima) učitelj ili učiteljica svidi na prvu. Ako se ne dogodi „ljubav na prvi pogled“, objasnite mu da je i inače potrebno više vremena da se djeca i učitelji upoznaju i da učiteljima također nije lako preuzeti novi razred s tridesetak djece te da je to velika odgovornost. Dobro je pročitati i
preporuke učitelja o pripremi za školu.
Potaknite dijete da preuzima odgovornost od prvog dana i motivirajte ga na učenje
Nekoliko dana prije početka škole dogovorite s djetetom raniji odlazak na spavanje kako mu ranojutarnje ustajanje ne bi bilo prevelik šok. Objasnite mu da će se u školi moći zabaviti, ali i da mora prihvatiti svoje obveze koje će se dojučerašnjem „vrtićancu“ možda činiti preteškima. Ako je dijete već svladalo pisanje i čitanje, možete mu reći da će u razredu biti djece koja to još uvijek nisu naučila i kojima može pomoći da što prije svladaju prva slova. Ako vaše dijete ne zna čitati i pisati nije zakinuto u odnosu na vršnjake, kao što dijete koje to svlada prije škole nije nužno genijalac. Svakako iskoristite tu priliku da mu objasnite kako smo svi različiti i svatko ima svoj tempo svladavanja novih vještina. Također, netko će se s vremenom pokazati bolji u matematici, netko u likovnom, a tko zna kakvi se sve talenti skrivaju među njegovim vršnjacima koje će s vremenom zajedno otkrivati. Objasnite mu da je od ocjena mnogo važnije znanje koje će u školi steći i koje će mu pomoći da izgradi budućnost kakvu želi.
Zajedno uredite mjesto za učenje i nabavite pribor i opremu za školu
S djetetom uredite njegovo mjesto za učenje. Ako vam stambene prilike dozvoljavaju, neka to bude stol u dječjoj sobi koji će dijete urediti prema svojim željama ili neki miran kutak u domu u kojem će dijete na miru moći napisati domaću zadaću. Povedite ga u kupnju školskog pribora i opreme. Bilježnice za vašeg prvašića, kao i pribor za likovni, najbolje je ne kupovati unaprijed jer ćete sve potrebne upute dobiti na prvom roditeljskom sastanku. Važno je da dijete sudjeluje u svakoj aktivnosti vezanoj za školu i da je pozitivno doživljava.
Odaberite zajedno izvanškolske aktivnosti
Dijete će u školi imati priliku odabrati neke izvannastavne aktivnosti poput zbora, dramske grupe, likovne skupine i slično i najbolje je odabir prepustiti djetetu. Ovisno o njegovim afinitetima, dobro je pronaći za dijete i neku izvanškolsku aktivnost koja će ga veseliti, najbolje sport koji će ga zaokupiti u slobodno vrijeme. Ne treba pretjerivati i zagušiti dijete obavezama! Radije mu ograničite vrijeme provedeno pred ekranima i potičite ga na bavljenje sportom. U prvo vrijeme dijete će se vjerojatno „tražiti“ pa možda promijeni i nekoliko aktivnosti dok ne nađe onu koja mu najbolje odgovara. Odlične preporuke o korištenju ekrana i utjecaju medijskog sadržaja na živote djece pročitajte na portalu
medijska pismenost.
Kupiti djetetu mobitel ili ne?
Odgovor na to pitanje ne ovisi toliko o starosti, koliko o zrelosti djeteta. Ako je vaše dijete na boravku u školi cijeli dan, a vi ga svakodnevno pratite u školu i dolazite po njega, mobitel mu nije prijeko potreban jer bi mu mogao odvlačiti pažnju s nastave. Ako je dijete sklono gubljenju stvari, također nije vrijeme za kupnju mobitela. Neka vas u vašoj odluci „protiv“ ne obeshrabre izjave poput „svi ga imaju“ ili „ona je još u vrtiću dobila iPhone“ i slične.
Donesite odluku i držite je se. Objasnite djetetu da će dobiti mobitel kad mu bude potreban (kad više ne bude u boravku)/kad se nauči čuvati i paziti svoje stvari/kad ga bude moglo odgovorno koristiti. Ako dijete nešto silno želi, to ne znači da mu to i treba!
A što je s roditeljima?!
I roditeljima je ovo razdoblje stresno, pogotovo u situaciji kad ih mnogo radi od kuće, i kad nije izvjesno kako će se organizirati nastava. Mnogi se s nostalgijom prisjećaju bezbrižnih vrtićkih dana svoje djece, kad nisu trebali brinuti o ocjenama, priboru, zadirkivanju vršnjaka, društvenim mrežama i dugim roditeljskim sastancima. Najbolje što svaki roditelj može napraviti je biti uz dijete, razgovarati s njim o školi svakoga dana, pomoći mu kad zadaća „zapne“ no ne rješavati je umjesto djeteta i naučiti surađivati s učiteljem svidio mu se osobno ili ne. Ostalo će se, manje-više, riješiti samo po sebi. Do novih izazova koje svakog roditelja očekuju kad njihovo dijete postane tinejdžer. No, to je već neka druga priča i neke veće brige.
Do tada, želimo vam sretne i vesele prve dane u školi!