Briga o zdravlju nije znak slabosti, već snage: muškarci, pazite na sebe!
Mamuti i sabljozubi tigrovi odavno su izumrli, ali muški uzor neustrašivih i snažnih živi do danas. Zato muškarci općenito manje brinu o svom zdravlju, prevencija im je rijetko na listi prioriteta i bave se svojim zdravljem tek kad nastupe problemi. Zato je važno osvijestiti muškarce da briga o zdravlju nije znak slabosti već upravo suprotno - brigom o sebi pokazuju koliko im je stalo do njihovih najbližih, a upravo je u tome njihova najveća snaga!
Statistički, muškarci imaju kraći životni vijek od žena. Iako su razlozi za to višestruki, postoje neke jasne slabosti “jačeg spola” koje uvelike smanjuju kvalitetu života i skraćuju životni vijek. Muškarci imaju manje izraženu svijest o zdravlju, rjeđe govore o svojim osjećajima i spremniji su na rizik. Općenito, to objašnjava zašto se, primjerice, rak prostate i testisa često otkrije prekasno unatoč dobrim izgledima za izlječenje ili zašto se mentalne bolesti poput depresije i ovisnosti često ne liječe. Unatoč brojnim inicijativama zdravstvenih stručnjaka, razumijevanje zdrave, uravnotežene prehrane, redovitog vježbanja i izbjegavanja pretilosti manje je izraženo među dječacima i muškarcima, a preventivne ponude slabije dopiru do ove ciljne skupine.
Zdrava prostata i zdravi testisi
Kada razmišljate o muškom zdravlju, najvjerojatnije prvo pomislite na rak prostate i testisa koji su među najčešćim karcinomima kod muškaraca. Premda se ti karcinomi javljaju u istom dijelu tijela, gdje testisi i prostata obavljaju važne reproduktivne funkcije, imaju malo toga zajedničkog.
Rak testisa obično pogađa mlađe muškarce
Rak testisa uglavnom se javlja kod mladih i mlađih muškaraca, ali je manje vjerojatno da će biti fatalan jer se može dobro liječiti čak i u uznapredovalim stadijima. Međutim, što se ranije otkrije tumor na testisu, veće su šanse za oporavak. Rak testisa obično je vidljiv po promjenama na testisu kao što su otvrdnuća, kvržice, otekline, promjene u veličini, osjećaj napetosti ili osjetljivost na dodir. Čak i ako nema boli, oboljeli bi se trebali odmah obratiti liječniku kojem vjeruju. Muškarci bi trebali sami obaviti palpaciju testisa jednom mjesečno; osim toga, preporuča se posjet urologu jednom godišnje.
Rak prostate: vjerojatnije je da pogađa muškarce u drugoj polovici života
Rak prostate je po učestalosti drugi najčešći zloćudni tumor u Hrvatskoj. Uglavnom se javlja u drugoj polovici života, odnosno od 45. do 50. godine. Nakon 50.godine života incidencija naglo raste, a najveća pojavnost je u dobi od 70 do 74 godine gdje se bilježi preko 400 novo dijagnosticiranih slučajeva raka prostate na godinu.
Tijekom života prostata, koja se nalazi ispod mokraćnog mjehura, raste i može stvarati probleme, čak i ako iza nje ne postoji karcinom. No, u slučaju pojave simptoma poput pojačanog nagona za mokrenjem, peckanja pri mokrenju, krvi u mokraći ili sjemenu ili erektilne disfunkcije, uvijek je preporučljiv posjet liječniku kako bi se razjasnio uzrok. Procjenjuje se da je životni rizik od smrti od raka prostate 2,8 % što znači da će rak prostate značajno utjecati na živote ljudi koji su danas živi.
Strah od gubitka muškog identiteta
Zastarjelo shvaćanje rodne uloge u kojem je slabost refleksno vodila u strah od gubitka "muškog identiteta" se, na sreću, sve više napušta. Prevencija sve više postaje dio odgovornog načina života, posebno mladih muškaraca, zna urolog David D'Andrea sa Sveučilišne klinike za urologiju Medicinskog sveučilišta u Beču: "Tradicionalno poimanje muškosti zbog kojeg se muškarci osjećaju slabima kada brinu za vlastito zdravlje posljednjih godina zamijenilo je šire razumijevanje muškosti i zdravog ponašanja."
Uz povijesne uzore, D'Andrea navodi druge probleme koji su doveli do toga da j muškarci manje proaktivno brinu za svoje zdravlje: nedostatak vremena i pogrešno postavljeni prioriteti koji su dali malo prostora preventivnoj zdravstvenoj skrbi u usporedbi sa zahtjevima posla i odgovornosti za obitelj; nedostatak komunikacije i zdravstvenog odgoja, što je u mnogim slučajevima dovelo do zanemarivanja prevencije i zdravih stilova života kod muškaraca; i konačno, opasna pogrešna predodžba da je možda "muževnije" nositi se s bolešću nego posvetiti dužnu pažnju prevenciji.
„Novi muškarac“ je zdravstveno svjestan
Ali to se mijenja, pa liječnik D'Andrea također primjećuje da su mlađi muškarci osvješteniji o zdravlju. Prema njegovom mišljenju, to se može pripisati:
-
Promjenoj rodnih uloga i identiteta u otvorenijem i raznolikijem društvu koja je presudno promijenila "sliku muškarca".
-
Mlađa generacija češće ima pristup cjelovitom zdravstvenom obrazovanju putem interneta ili društvenih mreža. Tehnološki napredak (aplikacije, uređaji za praćenje fitnessa ili fizičke aktivnosti) podržava aktivno upravljanje zdravljem.
-
Zdravstvene organizacije ili kampanje kao što je "Movember" povećavaju vidljivost teme muškog zdravlja.
Testosteron kao mjera opreza
Genetski i hormonalni čimbenici poput razine testosterona mogu utjecati na rizično ponašanje, a time i na stavove prema vlastitom zdravlju. Na primjer, sada se smatra znanstveno dokazanim da se viša razina testosterona može povezati sa sklonošću ne samo ekonomskom rizičnom ponašanju, već i zdravstveno rizičnom ponašanju. Višak testosterona u kombinaciji s tradicionalnim uzorom vjerojatno će pojačati nemaran pristup vlastitom zdravlju.
Slabljenje tradicionalnih uzora važno je za buduće generacije, jer muškarci su uzori svojoj djeci, koja u početku uče uglavnom kroz promatranje i oponašanje. Način na koji se roditelji bave svojim zdravljem i životne navike koje prakticiraju postavljaju temelje u djetinjstvu za odnos prema zdravlju u odrasloj dobi.
Muško zdravlje nakon 50.: na što treba pripaziti osim prostate?
Danas je općepoznato da muškarci stariji od 50 godina trebaju redovito kontrolirati prostatu i testise. Isto vrijedi i za mjerenje krvnog tlaka, kolesterola i šećera u krvi. Odgovarajuća prehrana i tjelesna aktivnost važni su za zdravlje u toj dobi bez obzira na spol. Također je važna i briga o mentalnom zdravlju; meditacija i vježbe opuštanja mogu pomoći u upravljanju stresom. Cilj Movember kampanje je osvještavanje o važnosti preventivnih pregleda koji se mogui obaviti u sklopu police UNIQA dodatnog zdravstvenog osiguranja bez uputnice, bez čekanja i u terminu i ustanovi po izboru!